Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yeni eğitim ve öğretim yılına yönelik aldığı kararlarla eğitimde pek çok değişiklik yapmaya devam ediyor. Son olarak, bakanlık tarafından alınan yeni bir yasak kararı duyuruldu.

Meb’den Yeni Karar Okul Önlerinde Seyyar Satıcılar Satış Yapamayacak! 

Okullara gönderilen bilgilendirme beyannamesine göre, öğrencilerin okul önlerinde bulunan seyyar satıcılardan yiyecek ve içecek satın almaları yasaklandı. Bu kararla birlikte seyyar satıcılar okul önlerinde tezgah açamayacak. Bakanlığın açıklamasında, bu yasağın gıda güvenliği ve öğrencilerin sağlıklı beslenmesi amacıyla alındığı belirtildi.  

YKS soru kitapçıkları ve cevap anahtarları yayınlandı YKS soru kitapçıkları ve cevap anahtarları yayınlandı

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"Okul ve kurumlarımızda, Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği doğrultusunda düzenlenen her türlü sosyal etkinlikler ile kermeslerde, gıda güvenilirliği kurallarına uygun üretilen, 2020/8 Okul Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Eğitim Kurumlarındaki Gıda İşletmelerinin Hijyen Yönünden Denetlenmesi Genelgesi ekinde yer alan Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu kararlarına uygun ürünlerin tüketime sunulması büyük önem taşımaktadır. 

Bu itibarla, okul/kurumlarda düzenlenen her türlü sosyal etkinlikler ile kermeslerde sunulan yiyecek ve içeceklerin 2020/8 Okul Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Eğitim Kurumlarındaki Gıda İşletmelerinin Hijyen Yönünden Denetlenmesi Genelgesi kapsamında yer alan 'Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Tutanağı'na uygunluğun sağlanması, okul bahçesi önüne gelen seyyar satıcılara 2020/8 Okul Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Eğitim Kurumlarındaki Gıda İşletmelerinin Hijyen Yönünden Denetlenmesi Genelgesi’nin (B) Bölümü 1'inci maddesinin 'k' bendinde yer alan, 'Okul/kurum yönetimince öğrencilerin, kontrol ve denetimi olmayan işletmelerden (seyyar satıcılar vb.) yiyecek satın almamaları konusunda bilgilendirilmesi ile okul/kurumu etkileyen kontrol ve denetimi olmayan gıda satışı konusunda önleyici gerekli tedbirlerin alınması,' ifadesi doğrultusunda işlem yapılması gerekli görülmektedir. 

Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın sağlıklı beslenme alışkanlıklarının geliştirilmesi, sağlığın korunması ilkesi içinde yukarıda belirtilen hususlara göre süreçlerin hassasiyetle yönetilmesi, il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince gerekli tedbirlerin aksatılmadan alınması uygun görülmektedir." 

Bu yeni karar ile birlikte, MEB, okul önlerinde kontrolsüz ve denetimsiz gıda satışının önüne geçerek, öğrencilerin daha sağlıklı ve güvenilir gıdalara erişimini sağlamayı hedefliyor. İl ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin bu yasak doğrultusunda gerekli önlemleri alması bekleniyor. 

Editör: Sema Türkel