MAZOT VE GÜBRE DESTEĞİNİN ÖDEME ZAMANI BELLİ OLDU

Bu haber 28 Ekim 2022 saat 9:39 'de eklendi.

Arpa, buğday, çavdar ve yulafta erkene alınan 2022 yılı mazot gübre desteği ödemeleri ile ilgili 21 Ekim’de askıya çıkarılan icmaller, Salı günü askından indirildi. İcmallerin askı süresinin tamamlanmasıyla birlikte destek ödemelerinin ne zaman ödeneceği merak edilirken Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’den konu ile ilgili açıklama geldi.

Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde geçtiğimiz hafta askıya çıkarılan listelerin indirilmesiyle gözler destek ödemelerinin yapılmasına çevrilmişti. Mazot gübre desteği ödemelerinde geri sayıma geçilirken Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’den konu ile ilgili açıklama geldi. Bakan Kirişci, katıldığı televizyon programında mazot ve gübre paralarının belirterek bu hafta sonuna doğru ya da önümüzdeki hafta ödemelerin yek pare olarak karta yüklenmiş olacağını söyledi. Polatlı’da arpa, buğday, yulaf ve çavdar ürünleri için 8 bin 317 çiftçiye 134 Milyon 364 Bin TL mazot gübre desteği ödemesi yapılacak.

HAFTASONUNA DOĞRU YA DA HAFTA BAŞI HESAPLARA YATACAK
Erkene alınan 6 üründe mazot gübre desteği ödemelerinin yapılacağı tarihle ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’den bugün açıklama geldi. Bakan Kirişci, 26 Ekim Çarşamba günü katıldığı televizyon programında mazot ve gübre paralarının karta yüklenme ve bu konudaki çalışmaların o günün akşamı tamamlanacağını belirterek bu hafta sonuna doğru ya da önümüzdeki hafta ödemelerin yek pare olarak karta yüklenmiş olacağını söyledi.

POLATLI’DA 8 BİN 317 ÇİFTÇİYE 134 MİLYON 364 BİN TL ÖDEME YAPILACAK

2023 yılında ödenecek mazot gübre desteği sadece 6 üründe (arpa, buğday, çavdar, yulaf, tritikale ve çeltik) erkene alınarak ödemeler 2022 yılı içinde yapılacak. Mazot gübre desteğinin bu 6 üründe erken ödenmesiyle ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin yayınlanmasının hemen ardından 21 Ekim’de Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü de destek icmallerini askıya çıkardı.  Arpa, buğday, çavdar, yulaf, tritikale ve çeltikte ​​2022 yılı mazot ve gübre desteği askı icmalleri 21 Ekim’den itibaren 5 gün süre ile askıya çıkarılırken, Salı günü saat 17.00’de askıdan indirildi. Askı icmallerin tamamlanmasıyla birlikte, destek ödemelerinde geri sayıma geçilerek, ödemelerin en kısa sürede çiftçiye ödenmesi bekleniyor. Polatlı’da arpa, buğday, yulaf ve çavdar ürünleri için 8 bin 317 çiftçiye 134 Milyon 364 Bin TL mazot gübre desteği ödemesi yapılacak.

MAZOT VE GÜBRE DESTEK ÖDEMELERİ ÖNE ÇEKİLDİ

Resmi Gazete’de yayımlanan ‘2022 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere ve 2023 Yılında Uygulanacak Sertifikalı Tohum Kullanım Desteğine İlişkin Karar’ ile çiftçilere yapılan temel girdi destek ödemeleri öne çekilerek sistem değişikliğine gidildi. Söz konusu karar ile ÇKS’ye kayıtlı olarak hububat üreten çiftçilere, 2022 yılı üretim dönemine ait mazot ve gübre destekleri, 2023’ün Mart ayı yerine, 2022 yılı içinde başlanmak üzere ödenecek. Ödemelerin öne çekilmesiyle çiftçilerin ekim döneminde maliyetleri düşünmeden üretim yapması hedefleniyor. Mazot desteği ödemeleri, ürün bazında yüzde 203-395 arasında değişen oranlarda artırıldı. Gübre desteği ödemelerindeki artış ise ürün bazında yüzde 130-163 arasında değişen oranlarda gerçekleşti. Arpa, buğday, çavdar ve yulafta 75 lirası mazot, 46 lirası gübre olmak üzere dekara toplam 121 lira, çeltikte ise 250 lirası mazot ve 21 lirası gübre olmak üzere dekara toplam 271 lira ödeme yapılacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.