MAZOT VE GÜBRE DESTEĞİ NE ZAMAN ÖDENECEK?

Bu haber 30 Eylül 2022 saat 9:33 'de eklendi.

Mazot ve gübre çiftçilerin en önemli girdi maliyetleri arasında yer alıyor. Bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, 2023 yılı Mart ayında ödenecek olan 2022 yılı mazot ve gübre desteğini 6 ay erkene alarak Eylül sonu veya en geç Ekim başında çiftçiye ödeneceğini açıklamıştı. Ancak desteklerin ödenebilmesi için kararnamenin yayınlanması gerekiyor. Fakat henüz kararname yayınlanmadı. Çiftçiler de gözlerini yayınlanacak kararnameye çevirmiş durumda.

ÇİFTÇİLER MERAK EDİYOR

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, 2023 yılında ödenecek olan 2022 yılı ürünlerine ait mazot ve gübre desteğinin Eylül ayının sonunda veya en geç Ekim ayının başında çiftçiye ödeneceğini açıklamıştı. Ancak Eylül ayının sonuna gelinmesine rağmen ödemelerle ilgili kararnamenin yayınlanmaması destek ödemelerinin de Ekim ayına sarkmasına neden olacak. 2023 yılı bütçesinden yapılacak 2022 yılı ürünlerinin mazot ve gübre desteğinin çiftçiye 6 ay önceden ödenebilmesi için konuyla ilgili kararnamenin Resmi Gazete’de yayınlanması gerekiyor. Aksi takdirde ödemelerin yapılması mümkün olmayacak. Eylül ayının sonuna gelinişken çiftçiler mazot ve gübre destekleri ile ilgili kararnamenin ne zaman yayınlanacağını merak ediyor.

NAKİT OLARAK ÖDENMEYECEK
Kararnamenin Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla birlikte mazot ve gübre desteği, çiftçiye doğrudan nakit olarak değil, Ziraat Bankası tarafından verilecek kartlara aktarılacak. Çiftçi de kendilerine tanımlanan kartlara aktarılan destek ödemelerini sadece gübre ve mazot alımında kullanabilecek.

BUĞDAYDA DEKAR BAŞINA 121 LİRA

Üreticilerin, 2023’ün ilk 3 ayında ödenmesi planlanan mazot ve gübre desteklerini 6 ay öne çektiklerini hatırlatan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Bunu mart ayında değil bu ayın sonuna doğru, inşallah ekimin başında size mazot ve gübre desteğini 6 ay öne çekerek vereceğimiz destek, Ziraat Bankasının çiftçi kartına ayni olarak yüklenecek, nakdi olarak değil. Mesela buğdayda dekar başına 121 lira dedik, bu tutar sizin kartınızın üzerine yüklenecek. Siz sadece mazot ve gübre alacaksınız.” dedi. Vahit Kirişci, Ziraat Bankası aracılığıyla üreticilere verilen kredinin de 100 bin liradan 200 bin liraya çıkarılacağını, kredinin yüzde 50’lik kısmının kartlara ayni olarak yükleneceğini dile getirdi. Kirişçi, hububatta 2022 senesi için mazot desteğinin dekara 22 liradan 75 liraya, gübre desteğinin de 20 liradan 46 liraya çıkarıldığını açıkladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.