MAZOT GÜBRE DESTEĞİNİN DETAYLARI BELLİ OLDU

Bu haber 02 Kasım 2022 saat 9:38 'de eklendi.

Mazot gübre desteği ile ilgili Ziraat Bankası tarafından bir talimat yayınlandı. Çiftçiler, mazot gübre desteği kredisi için Ziraat Bankasına başvuru yapacak. Çiftçi mazot gübre desteği kredisini kullanırken, Ziraat Bankası’na taahhütte bulunacak.

6 üründe erkene alınan mazot gübre desteğinin detayları belli oldu. Buna göre çiftçilerin mazot gübre desteğini kullanabilmesi için Ziraat Bankasına 4 taahhütte bulunması gerekiyor. Taahhütte bulunan çiftçiler, mazot gübre desteğini sıfır faizli kredi olarak kullanacaklar. Destek karşılığı olan para Başak Kart’a tanımlanacak, çiftçi de Başak Kart’la anlaşmalı işyerlerinden mazot gübre alımı yapacak. Polatlı’da arpa, buğday, yulaf ve çavdar ürünleri için 8 bin 317 çiftçiye 134 Milyon 364 Bin TL mazot gübre desteği ödemesi yapılacak.

BAŞAKKART ÜYE İŞYERLERİNİN DIŞINDA KULLANILAMAYACAK

Buna göre; çiftçi şu taahhütlerde bulunacak: “Kredimin vade tarihinin 31.03.2023 olacağını, kredi limitinin herhangi bir kartıma (Bankkart/Bankkart Başak/Debit Kart/Başakkart/Hızlı Bankkart) tanımlanmasını, kredi limitimin yalnızca bu kartla ve Bankanızın anlaşmalı olduğu Başak üye iş yerlerinde kullanacağımı, kredi limitimi yalnızca tarımsal üretimim için gerekli olan gübre ve mazot harcamalarımda kullanacağımı”

DESTEK AVANS KREDİSİ ŞEKLİNDE HESAPLARA YATIRILACAK

“2023 yılında ödenecek olan 2022 üretim yılı tarımsal desteklere ilişkin hakkedişlerimi, hububat destekleme avans kredisi kullanmak suretiyle Ziraat Bankası nezdinde açılan veya açacağım vadesiz mevduat hesaplarım aracılığı ile tahsil edeceğimi”

AVANS KREDİSİNİ ÇİFTÇİ ADINA TARIM BAKANLIĞI ÖDEYECEK

“Banka ile aramdaki kredi sözleşmesine istinaden Bankaca tahsis edilen herhangi bir kartla üye iş yerlerinde harcama şeklinde kullanacağım kredimin geri ödemesinin Tarım ve Orman Bakanlığınca destekleme ödemelerinin vadesiz mevduat hesabıma yapılmasını müteakip hesabımdan tarafıma ihbarda bulunulmaksızın virman yapılarak, kredim vade tarihinden önce kapatılsa dahi, tahsil edilmesini, kredi kapanma tutarının Banka nezdindeki hesaplarımdan herhangi bir talimata gerek olmaksızın faiz ve masraflarıyla birlikte takas-mahsup etmek suretiyle tahsil etmeye Bankanın yetkili olduğunu”

ŞARTLARI YERİNE GETİRMEYEN ÇİFTÇİNİN BÜTÜN HAKLARI İPTAL EDİLECEK

“İşbu sözleşme şartlarını yerine getirmediğim takdirdi sağlanan kredi faiz/vade ve diğer bankacılık ürünlerine ilişkin avantajların işbu tarihten itibaren iptal edilerek söz konusu ürünler için bankanın cari mevzuatında yer alan oranların uygulanacağını, Ziraat Bankası’na karşı gayrikabil-i rücü olarak kabul, beyan ve taahhüt ederim”

POLATLI’DA 8 BİN 317 ÇİFTÇİYE 134 MİLYON 364 BİN TL ÖDEME YAPILACAK

2023 yılında ödenecek mazot gübre desteği sadece 6 üründe (arpa, buğday, çavdar, yulaf, tritikale ve çeltik) erkene alınarak ödemeler 2022 yılı içinde yapılacak. Polatlı’da arpa, buğday, yulaf ve çavdar ürünleri için 8 bin 317 çiftçiye 134 Milyon 364 Bin TL mazot gübre desteği ödemesi yapılacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.