Tıp dünyasının tanınan isimlerinden birisi olan Mazhar Osman'ın kim olduğu google arama motorlarında araştırılıyor. Vatandaşlar Mazhar Osman'ın hayatını merak ediyor. Peki, Mazhar Osman kimdir delirdi mi? Mazhar Osman neden öldü? Mazhar Osman hikayesi İşte soruların cevapları...

Mazhar Osman kimdir?

Mazhar Osman, Türk tıp camiasında iz bırakan önemli bir isimdir. 1884 yılında Sofulu'da doğan ve 1951 yılında İstanbul'da hayatını kaybeden Osman, Türkiye'deki modern ruh sağlığı hastanelerinin kurucusudur. Tıp eğitimini Askeri Tıbbiye'de tamamlayarak doktor unvanı alan Mazhar Osman, Almanya'da modern psikiyatri alanında eğitim aldı ve bu alanda önemli isimlerle çalışma fırsatı buldu.

Haseki'deki "Akıl Hastalıkları Müşahedehanesi"nde başhekimi ve müdürü olarak görev yapan Osman, daha sonra Haydarpaşa Askeri Hastanesi'nde Akliye ve Asabiye Mütehassıslığı görevine getirildi. Ancak asıl önemli katkısı, Bakırköy'de terk edilmiş bir kışla olan Reşadiye Kışlası'nın bulunduğu araziyi devletten talep ederek, burada Türkiye'nin ilk modern ruh ve sinir hastalıkları hastanesini kurmasıyla gerçekleşti. Hastanenin kurulma sürecindeki çabaları, dönemin önde gelen devlet adamlarının da desteğiyle sonuçlandı.

Mazhar Osman, hastanedeki uzun yıllar süren Başhekimlik görevinin yanı sıra, 1933 yılında İstanbul Üniversitesi Psikiyatri Kliniği'ne Ordinaryüs Profesör olarak atandı ve birçok mesleki eser kaleme aldı. Türk Nöro-psikiyatri Cemiyeti'nin kurucusu olan Osman, aynı zamanda sağlık alanında çeşitli derneklerin de kuruculuğunu üstlendi. Türkiye'de ve yurtdışında sağlık alanındaki önemli kuruluşlarda onur üyeliği bulunan Mazhar Osman, tıp dünyasında iz bırakan biriydi.

A Haber muhabiri Rüya Akkuş kimdir? Rüya Akkuş nereli ve kaç yaşında? A Haber muhabiri Rüya Akkuş kimdir? Rüya Akkuş nereli ve kaç yaşında?

Mazhar Osman neden öldü?

1951 yılında vefat eden Mazhar Osman, Zincirlikuyu Mezarlığı'nda defnedildi. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, uzun yıllar "Mazhar Osman Hastanesi" olarak anıldı, onun önemli katkıları ve ruh sağlığı alanındaki çalışmaları Türkiye tıp tarihinde unutulmaz bir yer edindi