MASKE TAKMA ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ!

Bu haber 19 Haziran 2020 saat 8:03 'de eklendi.

Ankara il umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Ankara Valisi Vasip Şahin başkanlığında olağanüstü toplanarak Sağlık Bakanlığı Bilim kurulunun bazı illerde maske takma zorunluluğu getirilmesi yönündeki tavsiye kararı ve gündemdeki diğer konuları görüşüp kararlar aldı.

VİRÜS YAYILIM HIZINI KONTROL ALTINDA TUTMAK İÇİN ÇALIŞILIYOR

Alınan kararlar ise şu şekilde belirtildi, Koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren, sağlık bakanlığı ve bilim kurulunun önerileri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan doğrultusunda salgının bulaşın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, güvenli mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutmak amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir.

BAZI EK TEDBİRLER ALINDI

Alınan tedbirler sonucunda virüsün yayılma ve bulaşma hızının azalması, vaka artış hızının düşüşe geçmesi yönünde kaydedilen olumlu gelişmeler doğrultusunda kontrollü normalleşme sürecine geçilmiş, ancak bu süreçte özellikle sosyal mesafe uyma ve maske kullanımı konusunda gereken hassasiyetin gösterilmemesi nedeniyle hastalığın bulaşma riskinin artabileceği kanaati oluştuğundan bazı ek tedbirlerin alınmasının uygun olacağı değerlendirilmiş.

AÇIK ALANLARDA DAHİL MASKE TAKILACAK

Değerlendirme sonucunda şu kararlar alındı, Kurul kararıyla daha önceden kapalı alanlara yönelik getirilen maske takma zorunluluğuna ilave olarak bilim kurulunun tavsiyesi doğrultusunda Ankara genelinde tüm açık alanlarda 18.06.2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere tüm vatandaşlar için maske kullanılması zorunlu hale geldi.

KURUMLAR RANDEVULU HİZMET VERECEK

Vatandaşlara doğrudan kamu hizmeti sunulan ve hizmet alıcısı fazla olan kamu kurum ve kuruluşlarında ( Tapu, Nüfus, sosyal güvenlik merkezi, İş-kur, vergi dairesi, Belediye hizmet birimleri, PTT Şubeleri, vb. kurumlar) randevu yöntemiyle hizmet verilmesi uygulaması yönteminin yaygınlaştırılmasına, randevulu hizmet veren kurumlarda randevu saatine 15 dakikadan fazla süre bulunanların bina içi ve önünde bekleme yapmalarının yasaklanmasına, hizmet alanlarının ve bekleme yapmasına izin verilenlerin bina çevresindeki bekleme alanlarında da sosyal mesafeye uymalarına ( en az bir buçuk metre aralıklı olarak) ve maske takmalarına karar verildi.

BİNA İÇİNDE 15 DAKİKADAN FAZLA BULUNULMAYACAK

Kurum ve görevlilerinin sosyal mesafeye uyulması, maske takılması ve randevulu hizmet veren kurumlarda randevu saatine 15 dakikadan fazla süre bulunmalarının bina içi ve önünde bekleme yapmamaları konusunda vatandaşlara sürekli uyarılarda bulunma gerekliliği açıklandı.

SOSYAL MESAFE KURALI ÖNEMLİ

Beklenerek veya sıraya girilerek mal ve hizmet alınan tüm kamu ve özel işyerlerinin önlerinde ve çevresinde para çekme, Elektrik, su doğalgaz, bilet vb. yükleme yapılan makinaların çevresinde, otogarların bekleme alanlarında, otobüs, metro duraklarında sosyal mesafeye uyulması ve maske takılmamasına Alınan bu kararlara aykırı hareket edenlere 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha kanunu ve diğer mevzuatın öngördüğü müeyyidelerinin uygulanmasına karar verildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.