TÜİK tarafından açıklanan 2024 yılı Mart ayı enflasyon rakamlarına göre tüketici fiyatlarındaki (TÜFE) değişim Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 3,16, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 15,06, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 68,50 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 57,50 olarak gerçekleşti.

Meb Duyurdu! 1 Nisan’da Eğitime Ara Verilecek-1

Bakan Işıkhan'dan TZOB'a ziyaret Bakan Işıkhan'dan TZOB'a ziyaret

EN FAZLA ARTIŞ EĞİTİMDE GERÇEKLEŞTİ

Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup yüzde 50,10 ile giyim ve ayakkabı olurken, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 104,07 ile eğitim oldu.

Ana harcama grupları olarak bakıldığında Mart ayında bir önceki aya göre azalan ana grup yüzde -0,02 ile alkollü içecekler ve tütün oldu. Buna karşılık, 2024 yılı Mart ayında bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 13,08 ile eğitim oldu.

Bakan Şimşek Açıkladı 'Ülke Tarihimizdeki En Yüksek...'

“ÖNGÖRÜMÜZ DOĞRULTUSUNDA GERİLEDİ”

TÜİK'in enflasyon verilerini açıklamasının ardından sosyal medya hesabından açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Aylık enflasyon öngörümüz doğrultusunda mart ayında geriledi. Para politikasındaki ilave sıkılaşma talepteki dengelenmeye önemli katkı sağlarken dış finansman imkanlarının daha da artması makro finansal istikrarı güçlendirecektir" ifadelerini kullandı.

Şimşek, açıklamasının devamında şunları ifade etti:

"Deprem hariç harcama kontrolüyle sıkılaşacak maliye politikası ile birlikte tüm bu gelişmeler enflasyon beklentilerinin çıpalanmasını sağlayacak ve dezenflasyon sürecini destekleyecektir. Birincil önceliğimiz olan fiyat istikrarı hedefimize ulaşana kadar ne gerekiyorsa yapacağız."