Birçok kişi markete her gidişinde, daha az ürün alarak çıktığını söylerken, bazı ürünlere gelen gizli zamlar bunun sebebi olarak gösteriliyor.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, bu konuda açıklama yaparak, bazı firmaların fiyatlarda hile yaparak, gizli zam yaptığını söyledi. Fiyatları aynı tutarak, gramajlarda değişikliğe giden bir ürün olduğunu söyleyen Palandöken bu konuda vatandaşları uyardı.

ÜRÜN GRAMAJI AZALTILIYOR

Gramaj hileleri, son günlerde birçok üründe yapıldığını söyleyen Başkan Palandöken, özellikle gıda, temizlik ve kişisel bakım ürünlerindeki fiyat artışlarından dolayı piyasadaki bazı üreticilerin kar marjlarını artırmak için ürünlerin gramajını düşürerek tüketiciyi yanılttığını belirtti.

Pazar alışverişine çıkacaklar dikkat: Keçiören’de pazar fiyat listeleri açıklandı Pazar alışverişine çıkacaklar dikkat: Keçiören’de pazar fiyat listeleri açıklandı

“GRAMAJ STANDARDI GETİRİLMELİ”

Palandöken, yaptığı açıklamada, “Bir nevi gizli zam yaparak tüketiciyi mağdur ediyorlar. Vatandaş bu konuda bir hile veya haksız uygulamaya maruz kaldığında yasal haklarını korumalı. Gıda ve zorunlu tüketim malları başta olmak üzere ambalajlı ürünlere yasal çerçevede gramaj standardı getirilmeli” ifadelerini kullandı.