Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden “Yıldızların Altında Yeşilçam Geceleri” Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden “Yıldızların Altında Yeşilçam Geceleri”

Diyarbakır ve Mardin'de çıkan anız yangınlarında 15 kişi can verdi. Bunun yanı sıra yüzlerce hayvan ise yangında telef oldu. Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yangınla ilgili geniş çaplı bir soruşturma başlatıldı.  

Mardin Ve Diyarbakır'daki Yangınların Sebebi Belli Oldu! (3)

Yangının çıkış nedeni üzerine yapılan soruşturmada, bilirkişi heyeti tarafından hazırlanan raporda, yangının Köksalan Mahallesi’nde bulunan sigortalı ayırıcı elektrik direğinden başladığı belirtildi. Raporda, sigorta yerine iletken tel sarıldığı, bu telin koparak yerdeki otları tutuşturduğu ve şiddetli rüzgarın etkisiyle yangının geniş bir alana yayıldığı ifade edildi. 

Diyarbakır'da 7 bin 900 dekar, Mardin'de ise 7 bin dekar tarım alanı yangın nedeniyle küle döndü. Cumhuriyet Başsavcılığı yangınla ilgili geniş çaplı bir soruşturma başlatırken, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen hasar tespit çalışmaları tamamlandı. 

Mardin Ve Diyarbakır'daki Yangınların Sebebi Belli Oldu! (1)

Cumhuriyet Başsavcılığı, bilirkişi raporunu yetersiz bularak daha detaylı ve delillendirilmiş bir rapor hazırlanmasını istedi. Soruşturma, bu yeni rapor doğrultusunda devam edecek. İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, yangından etkilenen vatandaşların yaralarının sarılması amacıyla Diyarbakır Valiliği'ne 3 milyon lira, Mardin Valiliği'ne ise 2 milyon lira kaynak aktarıldığını açıkladı. 

Mardin Ve Diyarbakır'daki Yangınların Sebebi Belli Oldu! (2)

Kaynak: ENSONHABER