Yavaş, yaptığı açıklamada hayvanseverlere saygı duyduğunu belirterek, "Bu popülasyonda sadece kısırlaştırarak önlem almak mümkün değil." dedi.

Son dönemlerde başıboş sokak köpekleri, Türkiye'nin en büyük sorunlarından biri haline gelmiş durumda. Sokakları güvensiz hale getiren bu köpekler, vatandaşlara saldırıyor. Bu saldırılardan şanslı olanlar hafif sıyrıklarla kurtulurken, ne yazık ki çoğu olay ağır yaralanma ve ölümlerle sonuçlanıyor.

Saldırıların yanı sıra, trafikte yola atlayan sokak köpekleri yüzünden de ölümlü kazalar meydana geliyor. Başıboş köpekler, trafik kazalarına da sebep olarak, can kayıplarına ve ciddi yaralanmalara yol açıyor.

Bu önemli sorun için AK Parti harekete geçti ve bu hafta Meclis'te çalışmalara başlayacak. Ancak muhalefet cephesinde, başıboş sokak köpekleri için çözüm üreten kimse çıkmadı. Bir kişi hariç... O da Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş.

Yavaş'ın yaklaşık 5 ay önce yaptığı bir konuşma, şimdi yeniden gündeme geldi. Yavaş, sokak köpeklerinin sadece kısırlaştırılmasının yeterli bir çözüm olmayacağını belirtirken, hayvanseverlerin bu köpeklere sahip çıkmaları gerektiğini ifade etti. "Hayvanseverler, eğer çok istiyorlarsa, bu köpekleri sahiplenebilirler." diyen Yavaş, soruna daha kapsamlı ve etkili çözümler bulunması gerektiğini vurguladı.

"SADECE KISIRLAŞTIRMAYLA BUNUN ÖNÜNÜ ALMANIN İMKANI YOK"

Yavaş'ın açıklamaları ise şu şekilde:

Ben Avrupa'da hiçbir yerde sokakta sahipsiz hayvan görmedim. Hayvanseverlerin de yeni yaptığımız barınakta butik bölümler yapmak suretiyle gönüllü olarak maliyetini bizim karşılamamız kaydıyla gelip bakmalarını istiyorum. Çünkü hayvanseverlerin butik barınak talebi de var.

Avrupa'da hiçbir yerde yok. Saygılıyım, hayvanseverlerin fikirlerine de saygılıyım ama o kadar çok popülasyon arttı ki Türkiye'de ilk defa kendi imkanlarının dışında kısırlaştırma ihalesi açan belediyeyiz. Bu popülasyonla bu şekilde sadece kısırlaştırmayla bunun önünü almanın imkanı yok.

Eğer hayvanseverler çok istiyorsa elini taşın altına koysunlar, biz de destek oluruz sahiplensinler. Sahipsiz hayvan olmaz. 

Yakacık Kurban Kesim Alanı'nda 180 çadır kuruldu Yakacık Kurban Kesim Alanı'nda 180 çadır kuruldu

Sanıyorum bununla da ilgili Meclis'ten bir kanun çıkacak.

Editör: Kardelen Çıkmaz