Ankara'nın Mamak ilçesindeki güzellikler vatandaşları büyülemeye devam ediyor. Kıbrıs Köyü Kanyonu hem halkı hem de ziyatretçileri kendine hayran bırakıyor. Sizlere Kıbrıs Köyü Kanyonu hakkında bilmeniz gerekenleri haberimizde araştırdık. Kıbrıs Köyü Kanyonu'na nasıl gidilir? Kıbrıs Köyü Kanyonu'nda neler var? İşte soruların cevapları...

KIBRIS KÖYÜ KANYONU'NUN TARİHİ

Hatip Çayı ile birleşen Kıbrıs Çayı yatağı boyunca devam eden 8 kilometre uzunluğundaki Kıbrıs Çayı Vadisi, Ankaralıların bazı yürüyüşçüler dışında pek bilmediği gizli bir cennet. Ankara'nın hemen yanında görülüyor. Yer yer 100 metreyi aşan yan duvarları ile kanyon olarak da adlandırılabilecek Kıbrıs Deresi Vadisi'ni yakından tanıyalım.
Mamak Kaymakamlığına bağlı ilçe statüsündeki eski Kıbrıs köyünün geçmişi çok eskilere dayanıyor. Osmanlı kayıtlarında Kıbrıs'ın köyü olarak bilinen bölgede geçmişi Frigler'e kadar uzanan yerleşim birimleri. Şu anda vadinin tamamı üçüncü derece doğal sit alanı ilan edilmiş (daha önce akıl almaz bir kararla üçüncü noktaya indirilmişti) ve üç noktalı vadinin geri kalanı sit ilan edilmiş durumda.

Kıbrıs Köyü Kanyonu'nda Neler Var?

Kıbrıs Deresi Vadisi, yer yer dere boyunca, yer yer de kanyonun oldukça dik kenarları boyunca devam eden olağanüstü keyifli bir yürüyüş rotası sunuyor. Yürüyüş boyunca soğuk pınarlardan su içmek, 70 kadarı endemik 600'dan fazla bitki arasında yonca, papatya, beyaz sümbül, Arap sümbülü, Alibaba, kaya çiçeği, yağlıcık, sarıçiğdem, nergis, sarı susen, hatmi çiçeği vb. kır çiçeklerini görüntülemek Kıbrıs Deresi Vadisi'nin sunduğu güzelliklerden sadece birkaçı. Yürüyüşünüz esnasında kuşburnu, üvez, ahlat, armut, ayva, ceviz ve inanması zor ama findık ağaçları bile görebilir, ayrıca kuzukulağı, yemlik, mantar toplayabilirsiniz. Florasıyla olduğu kadar faunasıyla da zengin bir yer olan Kıbrıs Deresi Vadisi'nde, örneğin bir tilkiye rastlamak sürpriz sayılmıyor. Vadinin ev sahipliği kuş türleri arasında ise; kartal, doğan, atmaca, saka, bülbül, keklik, üveyik, dağ kırlangıcı, çardak kuşu ilk akla gelenler… Bu arada kısa bir teknik bilgi vermek gerekirse; düz arazi, tırmanma, iniş, patika ve su geçişleriyle 10 kilometreyi bulan yürüyüşten sonra Kıbrıs köyüne ulaşıyoruz. Henüz yürüyüşler için tabelalandırma yapılmadığı için şimdilik köyden bir rehber alarak yürümek en iyisi. Kıbris köyü Derneği yöneticileri, gelenleri büyük bir içtenlikle konuk ediyorlar. Vadide yürüyüşçülerin tercihine bağlı olarak uzun/kısa, zor/orta/kolay rotalar oluşturmak mümkün. Uzun rotayı seçenler, köylüler tarafından kale olarak adlandırılan ve vadinin arkeolojik sit olarak ilan edilen üç yerinden biri olan Merdivenli Tünel'e gidebilir, Kadının Kayası ve Durasan Kayası olarak adlandırılan vadinin yüksek yerlerini karşıdan görüntüleyebilirler. Uzun yürüyüş için bir başka seçenek Kadının Kayası'na tırmanarak 360 derecelik bir panoramayı görüntülemek olabilir. Uzun rotanın görsel açıdan en güzel yerlerinden olan Kibris Deresi'nin kollarından Kuruçay'ı görmek için biraz daha zorlu bir yürüyüşü göze almak gerekiyor. Kıbrıs Vadisi'nin diğer doğal güzelliklerinden olan Kadirin göl, Kaynar göl ve Dipsiz göl kısa rotayı tercih edeceklere öneriliyor. Vadinin arkeolojik sit olarak ilan edilen yörelerinden Bayındır Yaylası Tümülüsü ve Nekropolü (Abdal Mezarlığı) ise daha yukarıda Bayındır Yaylası civarında tarihmeraklılarını bekliyor.

Kıbrıs Köyü Kanyonu'na Nasıl Gidilir?

Ankara'ya 25, Mamak ilçesine 10 kilometre uzaklıkta bulunan Kıbrıs köyüne, Samsun yolunun Kıbrıs köy sapağından ayrılarak veya Elmadağ yoluyla özel araçlarla ya da Ulus ve Kızılay'dan ring yapan 355 (Zerdalitepe), 357 (Kıbrıs köy) ve 361 (Yeşilbayır) otobüsleriyle gidilebilir.

Başkan Köse, Cevdet Yılmaz’ı ziyaret etti Başkan Köse, Cevdet Yılmaz’ı ziyaret etti

HABER: ÖMER YILDIZCI