MAMAK’TA ‘DARBEYİ VESAYETİ BİTİREN ŞANLI MÜCADELE PANELİ’

Bu haber 16 Temmuz 2022 saat 11:01 'de eklendi.

Mamak Belediyesi tarafından Şehitlik Uyanık Kütüphane’de Darbeyi Vesayeti Bitiren Şanlı Mücadele Paneli düzenlendi.

Moderatörlüğünü Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Dr. Murat Yılmaz’ın yaptığı panelde, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı Siyaset Araştırmaları Direktörü Nebi Miş, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Siyaset Bilimci Prof. Dr. Hamit Emrah Beriş, Polis Akademisi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Salih Zeki Haklı, Hukukçu Cüneyt Altıparmak ve Habertürk Gazetesi Yazarı Nasuhi Güngör 15 Temmuz hain darbe girişimini ve sonrasında yaşanan süreci değerlendirdi.

Mamak Kaymakamı Ali Sırmalı, Mamak Belediye Başkanı Murat Köse ve Mamak Belediye Başkan Yardımcılarının katıldığı panele vatandaşlar da büyük ilgi gösterdi.

Mamak Kaymakamı Ali Sırmalı, 15 Temmuz’da toprağa düşen şehitlerimiz için Allah’ta rahmet diledi, gazilerimize ise minnetlerini sundu. Mamak Belediye Başkanı Murat Köse’ye ise böyle bir panelin gerçekleşmesine vesile oldukları için teşekkür etti.

Mamak Belediye Başkanı Murat Köse panelin açılışında yaptığı konuşmada, “Kanlı darbe teşebbüsünün yıldönümündeyiz. O gecenin kahramanı milli ve manevi değerlerine inan halkımız, baş kahramanımız Cumhurbaşkanımızdır… Her yaştan insan o gece sokaktaydı. Bizler 15 Temmuz’dan çok şey öğrendik. Hayatlarımızı milli manevi değerlerimize sahip çıkarak tamamlayacağız, bu düsturda yaşadık, yaşamaya devam edeceğiz. Rabbim tüm şehitlerimize rahmet eylesin. Gazilerimize de şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Dr. Murat Yılmaz, “Zaman geçtikçe 15 Temmuz’daki mücadelenin ne kadar şanlı ve büyük olduğunu daha fazla idrak ediyoruz” dedi.

Panelde görüşlerini paylaşan katılımcılar, 15 Temmuz’u farklı boyutlar açısından değerlendirdi.

“DARBE GİRİŞİMİNE GİDEN SÜRECİ İYİ ANALİZ ETMEK GEREKİR”

Panelistler, darbe mekaniğinin hazırlanma sürecine işaret etti. Siyaset Bilimci Prof. Dr. Hamit Emrah Beriş, “Tüm darbelerin kendi içerisinde bir mekaniği var ve bu sistemde başarılı olursanız darbeyi gerçekleştiriyorsunuz. Aynı süreci FETÖ’de de gördük. Organize bir şekilde siyaset grubunu itibarsızlaştırma yönünde politika izlediler. Mesela 2012 yılında MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı tutuklamaya çalıştılar, gezi olayları oldu, 17-25 Arlaık operasyonları oldu, 2014 yılında MİT TIR’ları olayı ile karşılaştık. Bunların hepsi yurt içinde yurt dışında itibarsızlaştırma, yönetilemeyen ülke görüntüsü verilmeye çalışıldı. Sonra da 15 Temmuz darbe girişimi gerçekleştirilmek istendi” dedi.

SETA Vakfı Siyaset Araştırmaları Direktörü Nebi Miş ise “15 Temmuz darbe sürecine giden olayları, devletin kurumsal yapısını çökertmeye yönelik bu girişimleri iyi analiz edersek, bunların nasıl engellendiğini ve olağanüstü gayret gösterildiğini görmemiz lazım” açıklamasında bulundu.

Polis Akademisi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Salih Zeki Haklı FETÖ’cülerin darbe girişimini gerçekleştirmek için nasıl bu güce eriştiğine dair açıklamalarıyla, panele katkı sağlarken, sürecin hukuki boyutu ve gidişatını Avukat Cüneyt Altıparmak değerlendirdi “5 yıl geçtiği için yıl sınırını aştığımız için suçu olmasına rağmen tahliye edilenler olabiliyor. Bu yüzden , yargılamalarla ilgili tartışmaların bir an evvel bitirilmesi gerekiyor” diye konuştu ve yeni anayasa çağrısı yaptı.

Gazeteci Nasuhi Güngör ise, FETÖ örgütün uluslararası ilişkilerdeki yeri ve arkasındaki güçlerle ilgili konuştu.  Örgütün başından beri gözünün hep dışarda olduğunu belirten Güngör, bu örgütün 1980 darbesi olduğunda da dergileri(SIZINTI) olduğunu, darbeyi “Hoş geldin” kapağı ile karşıladıklarını söyledi. Türkiye’nin birçok ilkinde bu örgütün ismi olduğunu belirten Nasuhi Güngör, “İlk vakıf üniversitesi, Türkiye’nin ikinci özel televizyonu bunlardaydı. Bir yapı düşünün 1980’de özel üniversite kuracak kapasiteye ulaşmıştı. Orta Asya Türk Cumhuriyetleri’nde darbe yapacak güce eriştiler. Çünkü nereye gittilerse CIA onların yol arkadaşlarıydı” dedi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.