Mamak Belediye Başkanı Veli Gündüz Şahin’in de katıldığı programda sahne alan Aşıklar, halkın üzüntülerini de sevinçlerini de türkülerine yansıttı.

Mamak’ta Aşıklar Şöleni’nde Türküler Geçidi (2)

Gölbaşı Belediye Başkanı Odabaşı'ndan SMA kampanyasına destek Gölbaşı Belediye Başkanı Odabaşı'ndan SMA kampanyasına destek

ATIŞMALAR İLGİYLE İZLENDİ

Mamak Belediyesi ve Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi tarafından kültürümüzün parçası olan Aşıklar’ı tanıtmak ve bu kültürü devam ettiren halk ozanlarını vatandaşlarla buluşturmak amacıyla düzenlenen Aşıklar Şöleni renkli görüntülere sahne oldu. Halk âşıklarının deyiş ve koşmalarıyla adeta mest olan izleyiciler, âşık atışmalarını da ilgiyle izledi.

Mamak’ta Aşıklar Şöleni’nde Türküler Geçidi (1)

SAZ VE SÖZ KONUŞTU

Mamak Belediyesi ve Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi tarafından Musiki Muallim Mektebinde gerçekleştirilen programa Mamak Belediye Başkanı Veli Gündüz Şahin, Başkan Yardımcısı Hüseyin Boran, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Gökhan Ekim, meclis üyeleri, akademisyenler ve vatandaşlar katıldı.3 bölümden oluşan programın birinci bölümünde Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi öğretim görevlileri tarafından ‘Aşıklık Geleneği’ paneli düzenlendi. Ardından Âşık Selahaddin Dündar ve Aşık Binali Kılıç’ın atışmalarıyla süren program, Ozan Gülsüm Kahraman ve Aşık Kamber Nar’ın türküleriyle devam etti. Program, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencilerinden oluşan Âşıklık Geleneği Topluluğu’nun saz ve söz performanslarıyla sona erdi.

Kaynak: BÜLTEN