31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimi'nde İstanbul Fatih Belediye Başkanı kim oldu merak ediliyor. Peki, Mahir Polat kimdir, nereli? Fatih Belediye Başkanı kim oldu? İşte seçimle ilgili detaylar…

FATİH BELEDİYE BAŞKANI KİM OLDU?

İstanbul Fatih’te sandıkların yüzde 76.61’i açıldı. AK Parti Fatih Belediye Başkan Adayı Mehmet Ergün Turan oyların yüzde 47.92’sini alarak seçimi önde götürüyor.

Son verilere göre CHP Fatih Belediye Başkan Adayı Mahip Polat’ın oy oranı ise yüzde 43.42

Özgür Özel'in yerine geçen Dora Mimaroğlu kimdir kaç yaşında? Dora Mimaroğlu hangi okulda? Özgür Özel'in yerine geçen Dora Mimaroğlu kimdir kaç yaşında? Dora Mimaroğlu hangi okulda?

MAHİR POLAT KİMDİR?

Gaziantep doğumlu Türk siyasetçi ve bürokrat Mahir Polat, 5 Mart 1975 tarihinde doğmuştur. İlköğrenimini Bayburt'ta, orta ve lise eğitimini ise Balıkesir’in Dursunbey ilçesinde tamamladı. 1995 yılında Trakya Üniversitesi Gümrük İşletme Bölümünden mezun olduktan sonra İzmir'e yerleşti. İngilizce bilen Polat, evli ve iki çocuk babasıdır.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası Politik Ekonomi Anabilim Dalında yüksek lisans eğitimini tamamlayan Mahir Polat, tezini "Kooperatifler ve Yerel Yönetimlerin İşbirliğinin Sosyoekonomik Etkileri" üzerine yazdı. Siyaset ve enerji politikaları ışığında Ortadoğu'da özellikle Libya ile ilgili çalışmalarda bulundu.

Gümrük müşavirliği yapmanın yanı sıra aktif siyasete de ilgi duyan Polat, Cumhuriyet Halk Partisi'nde (CHP) çeşitli görevler üstlendi. CHP Mahalle Temsilciliği görevini yürüttü, Bornova İlçe Kongresi'nde Yönetim Kurulu Üyeliği'ne seçildi ve İlçe Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Siyasi kariyeri sırasında CHP'nin Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) Üyeliği'ne seçilen Mahir Polat, Türkiye genel seçimlerinde CHP'den İzmir 2. Bölge milletvekili olarak seçildi. Ayrıca, 37. Cumhuriyet Halk Partisi Olağan Kurultayında liste başı olarak 3. kez Yüksek Disiplin Kurulu'na seçildi.

Mahir Polat, Türkiye-Uganda, Türkiye-Finlandiya ve Türkiye-Kongo Demokratik Cumhuriyeti Parlamentolararası Dostluk Grupları Üyesi olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda, çeşitli önemli mesleki ve sosyal dayanışma projelerinde de aktif olarak yer almıştır.

MAHİR POLAT KAÇ YAŞINDA?

Mahir Polat 5 Mart 1975 tarihinde doğmuştur ve 2024 yılında 49 yaşındadır.