Magarsus ne demek? Magarsus Antik Kenti nerede? Magarsus hangi şehirde? Magarsus hakkında merak edilenleri haberimizde derledik...

Sütlü İrmik Tatlısı Nasıl Yapılır? Kolay ve Lezzetli Tarif! Sütlü İrmik Tatlısı Nasıl Yapılır? Kolay ve Lezzetli Tarif!

Magarsus ne demek? Magarsus Antik Kenti nerede, hangi şehirde?

Magarsus Antik Kenti, Adana'ya 49 km, Karataş ilçesine 4 km uzaklıkta Dört Direkli mevkiinde yer almaktadır. MÖ 7. yüzyılda kurulmuştur. Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait yazıtlarda, sikkelerde ve diğer resmi belgelerde kentin adı Mallos olarak geçmektedir. Strabon'a göre Truva Savaşı'ndan sonra kenti Kilikyalı Mopsus ve Yunan Amphilokhos kurmuştur.

Antik Kilikya'nın önemli şehirlerinden biri olan Mallos'un dini merkezi Magarsus tapınakları ve Büyük İskender'in dua ettiği Athena tapınağı ile ün kazanmıştır.

Surlarla çevrili ızgara planlı bir şehir tasarımına sahip olan Magarsus'ta, antik çağdan günümüze ulaşan yapı kalıntıları; Şehir surları, ortaçağ kalesi, Athena Magarsia tapınağı, tiyatro, stadyum, sarnıç, Bizans ve Osmanlı hamamları. Kent, antik Yunan, Roma ve Bizans dönemlerinde önemli bir yerleşim yeriydi. Özellikle antik tiyatro kentin değeri önemli bir kalıntıdır.