Siyasi arenada genç yaşta aktif rol üstlenen Ertürk, medya sektöründe bölge gazetelerinin temsilciliği ve kendi bölge gazetesini çıkarma girişimiyle dikkat çekti. Kahramankazan Belediye Başkanlığı görevini üstlendikten sonra ilçesini sosyal belediyecilik anlayışıyla donatan ve birçok ödüle layık görülen Ertürk, Avrupa Konseyi tarafından "12 Yıldız Şehir" ödülüne iki kez üst üste layık görüldü. Aynı zamanda Avrupa Parlamenter Meclisi tarafından "Avrupa Diploması" ödülüne de sahip olan Lokman Ertürk, 15 Temmuz hain darbe girişiminde Kazan halkının gösterdiği mücadelede etkin rol alarak ilçesine "Kahraman" ünvanı kazandırdı. Evli ve üç çocuk babası olan Ertürk, 17 Ekim 2022 tarihinde AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcılığı görevine atanarak, deneyim ve liderlik vasıflarıyla partisinin stratejik planlamalarına katkıda bulunmaya devam etmektedir.

Lokman Ertürk Kimdir?

Türk siyasi arenasında adını duyuran Lokman Ertürk, AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcılığı görevine atanarak dikkatleri üzerine çekti. Önceki dönem Kahramankazan Belediye Başkanlığı görevini üstlenen Ertürk, 1970 yılında Kahramankazan’ın Örencik Köyü’nde dünyaya geldi. Siyasi ve sosyal hayata genç yaşta aktif olarak katılan Ertürk, eğitim hayatına Sincan İmam Hatip Orta Okulu ve Sincan Lisesi'nde başlayarak ABD Preston Üniversitesi İşletme Bölümü'nde üniversite eğitimini tamamladı. St. Clements Üniversitesi'nde "Siyaset Bilimi" üzerine yüksek lisans yapan Ertürk, Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi'nde ikinci lisansını tamamlayarak Halkla İlişkiler üzerine yüksek lisans derecesine sahip oldu.

CHP'ye 15 bin 464 Adaylık Başvurusunda Bulunuldu CHP'ye 15 bin 464 Adaylık Başvurusunda Bulunuldu

Lokman Ertürk'ün medya sektöründeki kariyeri, bölge gazetelerinin temsilciliği ve kendi bölge gazetesini çıkarma girişimiyle başladı. Ayrıca, Kazan, Kızılcahamam ve Çamlıdere'yi kapsayan "Genç Seğmen" adlı bölge gazetesini yayınladı. Siyasi yaşamına Refah Partisi, Fazilet Partisi ve AK Parti kurucu ilçe başkanlığı görevleriyle adım atan Ertürk, 2004 yılında "Türkiye'nin en genç belediye başkanı" unvanını kazanarak Kahramankazan Belediye Başkanlığı'na seçildi. Bu görevi süresince sosyal belediyecilik alanında önemli projelere imza atarak ilçesini Ankara'nın en hızlı gelişen ilçesi haline getirdi. 2012 yılında Amerika Birleşik Devletleri tarafından ödüle layık görülen Ertürk, Avrupa Konseyi tarafından 2016 ve 2017 yıllarında 2 kez üst üste "12 Yıldız Şehir" ödülüne layık görüldü. Aynı zamanda Avrupa Parlamenter Meclisi tarafından "Avrupa Diploması" ödülüne de layık görüldü.

Lokman Ertürk, 15 Temmuz hain darbe girişiminde Kazan halkının gösterdiği destansı mücadele sonucu, parlamentoda grubu bulunan bütün siyasi partilerin oy birliği ile Kazan’a “Kahraman” ünvanı verilişinde önemli katkılarda bulundu. Evli ve üç çocuk babası olan Ertürk, 17 Ekim 2022 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanı'nın tensipleriyle AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.