LİNÇ KÜLTÜRÜ KİŞİYİ TOPLUMDAN SOYUTLUYOR

Bu haber 09 Haziran 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Sosyal medyanın bir kullanım ehliyeti yok. Kayıt olduktan sonra ne paylaşacağınız, nasıl yorumlar yapacağınız sizin elinizde. Bu büyük bir gücü, yönlendirmeyi de beraberinde getiriyor. Sizin dünyanın bir ucundan yaptığınız paylaşım, etkileşimlerin etkisiyle her kesimden, her bölgeden insana ulaşabilmekte. Avukat Erdal Arat’la dava sürecinde sosyal medyanın etkisini konuştuk.

HERKESİN BERAAT ETME İHTİMALİ MEVCUTTUR

Soruşturmanın başlamasıyla ilerlenen süreci anlatan Avukat Arat, “Savcılık tarafından bir soruşturma başladığında fail olduğu düşünülen kişi, şüpheli sıfatıyla alınır. Savcılık yeterli delil, şüphe oluşursa iddianame hazırlayarak dava açar. O aşamada da şüpheli kişi sanık olur. Yani suçlu olarak sanılan kişi demektir bu. Bir soruşturma, davayla karşı karşıya kalan kişiler her hukuk devletinde beraat etme, suçunun aklanma hakkı vardır ve bu deliller çok kesin gibi görünse bile soruşturma aşamasında kovuşturma aşamasında beraat etme hakkı, ihtimali mevcuttur.” dedi. Soruşturma başladığında toplumda o kişinin kesin hükümle suçluymuş, suçları sabitmiş gibi görünmeye başlandığını belirten Arat, “Amerika’da otuz yıldır cezaevinde olan bir adamın, otuz yıl sonra çıkan delillerle masum olduğu anlaşılıyor. Bunun örnekleri ülkemizde de başka ülkelerde de mevcut. Türkiye’de hem basın tarafından, son beş on yıldır sosyal medya tarafından suçluluğu kesinleşmemiş insanlar maalesef suçları kesinleşmiş gibi linçleniyorlar. Bu insanların aileleri var, işleri var, sosyal çevreleri var. Bu durumla karşılaşan insanların hayatları mahvoluyor. Kişi gözaltına alınınca halkımız onu kesin suçludur gözüyle görüyor. Suçu aklanan kişiler bu linçleme yüzünden Türkiye’de yaşayamayacak duruma gelebiliyor’ dedi.

SAVUNULMAK BİR HAKTIR

Avukat bir taraf olmadığını dile getiren Arat, “Avukat savunmayı temsil eder ve herkesin anayasamıza göre, adil yargılanma hakkı, savunulma hakkı bulunmaktadır. Avukatlar olarak biz maalesef bizler de linçlenebiliyoruz, öldürülebiliyoruz, yaralanabiliyoruz, hakaret ve tehditlere uğrayabiliyoruz. Sanıklar, şüpheliler kadar avukatlar da zarar görebiliyor. Bunun nedeni halkımızda bir hukuk bilinci olmaması olarak düşünüyorum. Vatandaşlarımıza tavsiyem insanlar ceza davalarında mahkumiyet almadan o kişiye hırsız, terörist, katil dememeliyiz. Aslında bu da bir suç oluşturuyor’ dedi. Haber/ELİF BELEMİR SEZGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.