KUŞOĞLU: VERGİ SİSTEMİ REFORMA MUHTAÇ

Bu haber 15 Ekim 2021 saat 9:35 'de eklendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda 280 sıra sayılı Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin 17’nci maddesi üzerine bir konuşma gerçekleştirdi. İş yerinde inceleme ile dairede incelemenin farkının olmadığını söyleyen Kuşoğlu, önemli olanın gereken incelemenin yapılması olduğunu vurguladı. Kanun teklifinin vergi reformu niteliğinde olmadığını belirten Bülent Kuşoğlu, Türk vergi sisteminin bir reforma muhtaç olduğunu ifade etti.

ÖNEMLİ OLAN İNCELEMENİN YAPILMASI

İş yerinde inceleme ile dairede incelemenin farkının olmadığını söyleyen Kuşoğlu, “Vergi usul kanunu şimdiye kadar İncelemeye tabii olanın vergi incelemesinin iş yerinde yapılmasını ön görüyordu. Bu değişiklikle dairede yapılması esas olabilecek. Ancak iş yerinde de tespit ve çalışma yapılması mümkün olabilecek. Ben Maliye Bakanlığından eski bir inceleme, denetim elemanıyım. İş yerinde de yapılması, dairede de yapılması sonucu çok fazla etkilemiyor. Önemli olan incelemenin yapılmasıdır. Son yıllarda maalesef vergi incelemeleri yapılması gerektiği kadar yapılmıyor. Özellikle son 5-6 yıldan beri inceleme sayısında tespit edilen matrah ve vergi farkıyla ilgili düşüklükler var. Bunda vergi aflarının da çok önemli bir payı var. Ancak denetimde özellikle Cumhuriyet döneminde yakaladığımız kurumsallaşmanın, başarının yok edilmesinin payı çok önemli. Vergiyle ilgili üst kurulların kapatılmasının çok önemli bir sonucu olarak maalesef vergi incelemelerinde düşüklük söz konusu oldu.” dedi.

DEĞİŞİKLİK REFORM NİTELİĞİNDE DEĞİL

Değişikliğin reform niteliğinde olmadığını ifade eden Kuşoğlu, “Arkadaşlarımız bölümler üzerinde yaptıkları konuşmalarda da belirttiler. Bu değişiklikler pratik önerileri kapsıyor. Bir reform niteliğinde değil. Vergi kanunlarının sık sık değişmemesi lazım, istikrarlı olması lazım. Ancak vergi kanunlarında da eğişiklik yapıldığında temelli olması lazım, reform niteliğinde olması lazım. Türk vergi sistemi bir reforma muhtaç. Bunu iktidarıyla, muhalefetiyle hepimiz kabul ediyoruz. Geçmişte reform çalışmasına teşebbüs edildi ama maalesef yapılamadı. Bunlar piyasanın istediği bazı değişiklikler. Bu değişikliklerle bizim vergi yapımızın değişmesi mümkün değil. Şu anda beyana dayalı vergilerde çok düşük sıralardayız. Vergi dairelerini kapatsak daha fazla vergi alırız. Vergi bir devletin egemenliğinin temelidir. Vergi dairelerinin kapatılması söz konusu olamaz. Etkin çalıştırılması söz konusu olması lazım.” dedi.

VERGİ ADİL ŞEKİLDE ALINMIYOR

Vergilerin adil bir biçimde alınmadığını söyleyen Bülent Kuşoğlu, “Vergiyle ilgili 65 maddeyi görüşüyoruz ama devlet otoritesinin, egemenliğinin, ciddiyetinin yansıması gereken yerdir vergi daireleri ve Maliye Bakanlığı. Vergiyi adil şekilde almamız lazım. Biz ağırlıklı olarak dolaylı vergiler aldığımız için dolaylı vergiler adaletsiz vergilerdir. Herkesin yaptığı harcamalar sırasında ödediği vergilerdir. Gelire göre değil harcamaya göre vergilerdir. Bu adeletsizlikleri giderip konuşmamız lazım. İktidar bu konuyla ilgili gereken hazırlıkları bir türlü yapmadı. Seçim öncesi bunu yapmakta kolay değil. Yıllardan beri yapılmamasını eleştiriyorum.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.