KUŞOĞLU: VATANDAŞTA NASILSA BİR VERGİ AFFI DAHA ÇIKAR BEKLENTİSİ HAKİM

Bu haber 16 Kasım 2021 saat 9:28 'de eklendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Ankara Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Bülent Kuşoğlu, TBMM Plan ve Komisyonu’nda Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bütçe ve kesin hesapları ile Sayıştay raporlarının görüşmeleri sırasında bir konuşma gerçekleştirdi. Kuşoğlu, “Merkez Bankası İktisat Fakültelerinde okutulan iktisat biliminin ya da disiplininin tam tersini yapıyor. Bu gerçekleştirilmesi mümkün olmayan bir şey. İktisat Fakültelerimizde bu yönde okutulan bu yönde Merkez Bankasının anlayışı diğer yönde.” dedi. Kuşoğlu, vergi sistemini de değerlendirdi.

BİLGİLERİN DOĞRU OLARAK ANALİZ EDİLMESİ ÇOK ÖNEMLİ

Kuşoğlu konuşmasına şu sözlerle devam etti; “Hazine ve Maliye Bakanlığı ve ilgili kurumlar ekonomimizin, kamu, mali yönetiminin en önemli kurumlarıdır. Bu kurumlara baktığınız zaman yapısı, çalışmaları ekonominin durumunu da aşağı yukarı gösteriyor. Eğer ekonomide bir reform yapacaksak, iyileşme söz konusu olacaksa, işler doğru gidecekse bu kurumlar vasıtasıyla yapacağız. Onun için bu kurumların durumu ve bu kurumların değerlendirilmesi, kesin hesaplarıyla ilgili bilgilerin doğru olarak analiz edilmesi çok önemli.”

NASILSA BİR AF DAHA ÇIKAR BEKLENTİSİ HAKİM

“Hazine ve Maliye Bakanlığı birleşti. Maliye Bakanlığı kendi içerisinde büyük bir güç kaybına uğradı. Cumhuriyetin kurumları, maliyet teftiş heyeti gibi Osmanlıdan gelen birçok denetim kurumunu kaybetti. Denetim işleri çok önemliydi maalesef o yönde Maliye Bakanlığı’nın devlet otoritesi konusundaki kaybı çok azaldı. Özellikle son yıllardaki vergi aflarıyla bu egemenlik, otorite ve güven unsuru önemli zafiyete uğradı. Bunun çok iyi değerlendirilip analiz edilmesi lazım. Devlet otoritesiyle vergiyi alır ancak vatandaşlarda gönüllü olarak bu verme işine katılırlar. İnsanların gönüllü olarak verme işi hemen hemen bitmiş durumda. Mümkün olsa vergilerini ödemeyecekler çünkü nasılsa bir af daha çıkar beklentisi hakim. Bu af kanunları gittikçe aşılıyor.”

MERKEZ BANKASININ ANLAYIŞINI ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL

“Merkez Bankası İktisat Fakültelerinde okutulan iktisat biliminin ya da disiplininin tam tersini yapıyor. Bu gerçekleştirilmesi mümkün olmayan bir şey. İktisat Fakültelerimizde bu yönde okutulan bu yönde Merkez Bankasının anlayışı diğer yönde. Anlamak mümkün değil. Hükümetimizin ihracatı desteklemek amacıyla yüksek döviz kuru hedeflediğine yönelik yorumlar doğru değil dediniz. Hiçbir hükümet bunu hedeflememeli. Böyle bir hedef olmaz. Bu manşet oldu çünkü Merkez Bankası politikaları yüzünden. Olacak şey değil.”

BAKANLIĞA BAĞLI KURUMLAR

Bakanlığa bağlı kurumları değerlendiren Kuşoğlu, “TÜİK’in güven oranı vatandaş nezdinde yüzde 6’ya düşmüş durumda. Orada bir kul hakkı var. Başkanın çok dikkatli olması lazım. Sermaye Piyasası tüm dünyada kaynak arzının çok olduğu bir dönemde bizde de 17,4’lük halka arz söz konusu olmuş. 30 milyara yakın bir kaynak sağlandı ama bunun çok çok üzerinde. Böyle bir fırsat varken çok daha üzerinde olması gereken bir politika izlenmesi lazım. Önemli derecede bağımsızlığını yitirdi. Kamu ihale kurumu en fazla mevzuatı aşan kurum oldu.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.