KUŞOĞLU: TMSF’NİN AÇIKLAMASI İDDİALARIMI DOĞRULADI

Bu haber 12 Ağustos 2021 saat 7:00 'de eklendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu geçtiğimiz günlerde TBMM’de basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunun Sürat Kargo’nun satışına ilişkin ihalesinde yolsuzluk iddiasında bulunan Kuşoğlu, şirketin değerinin 1 milyar 700 milyon liranın üzerinde olduğunu yani 1.3 milyar liralık bir kamu zararının ortaya çıktığını, ayrıca satış kararının da usulsüz olduğunu vurguladı. Kuşoğlu dün gerçekleştirdiği basın toplantısında TMSF bünyesindeki Sürat Kargo şirketinin satışı ile ilgili olarak TMSF tarafından yapılan açıklamayı değerlendirdi. Kuşoğlu, TMSF’nin açıklamasının iddialarını doğruladığını aktardı.

KUŞOĞLU: SÜRAT KARGO SATIŞ İŞLEMİNİN İPTALİ GEREKMEKTEDİR

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu TBMM’de dün gerçekleştirdiği basın toplantısında TMSF’nin Sürat Kargo ile ilgili satış işleminin iptalinin gerektiğini savundu. Sürat Kargo’nun hangi tarih itibarıyla muhammen bedelinin belirlendiği sorusuna TMSF’nin, muhammen bedeli belirleyen değerlendirme raporunun tarihi 2020’dir şeklinde yanıt verdiğini aktaran Kuşoğlu; “2020’de rapor yazılabilir. Geçmiş yıllar esas alınabilir. Raporun tarihi 2020 ama raporun içerdiği muhammen bedelin tespiti, 2019 rakamları esas alınarak yapılmış. Hem muhammen bedel hem de mali durum raporu 2019 yılı yani şirketin zararda olduğu yıllar esas alınarak yapılmış.”dedi. Ayrıca  TMSF tarafından yapılan açıklamada ihaleye katılacaklara 13 iş günü süre verilmesinin hukuki olduğunun belirtildiğini aktaran Kuşoğlu, bunun hukuki ama makul olmadığını, ticari mantığa, kurallara uygun olmadığını belirtti. TMSF’nin, bünyesindeki şirketler için kayyumluk görevi yaptığını aktaran Kuşoğlu, “Sürat Kargo ile ilgili yargı süreci tamamlanmış mıdır yani kamunun olmuş mudur ki Sürat Kargo satılmaktadır? Bu, kamu mülkiyetine geçmeden satılamaz. Sürat Kargo’nun yönetimi de eğer buna itiraz etmedilerse suçludurlar.” dedi. TMSF’nin Sürat Kargo ile ilgili satış kararının mevzuata aykırı olduğunu öne süren Kuşoğlu, TMSF’nin bu satış işleminin iptalinin gerekmekte olduğunu belirtti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.