KUŞOĞLU, PLAN BÜTÇE TOPLANTISINI YORUMLADI

Bu haber 13 Ekim 2021 saat 9:46 'de eklendi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonunda Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’na soru yöneltti. Kuşoğlu, “Merkez Bankası adına Hazinenin satış yapması, Hazineyle protokol yapılması, Hazineyle ikinci bir protokolün varlığından da söz ediliyor, daha doğrusu var böyle bir protokol. Bu konuyla ilgili bir denetim yaptırdınız mı?” diye sordu.

REZERVLER YETERLİYSE NEDEN SEYİRCİ KALINIYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, toplantı ile ilgili sosyal medya hesabında bir paylaşım yaptı. Kuşoğlu, paylaşımında şu ifadelere yer verdi; “Dün Merkez Bankası Başkanı, sorularım üzerine 128 milyar dolar için denetime gerek görmediğini, enflasyonun düşüş yönlü olduğunu, İstanbul’a taşınılacağını, atamaların liyakate göre yapıldığını, rezervlerin 123 milyar dolar olduğunu söyledi. Rezervler yeterliyse neden TL’nin kaybına seyirci kaldıklarını açıklamadı.” dedi.

NET OLARAK ELİMİZDE O REZERVLER YOK

123 Milyar dolar rezerv varsa neden piyasaya müdahale edilmediğini soran Bülent Kuşoğlu, “Net rezervler daha önceki yıllarda da veriliyordu, net rezervler veriliyor, tüm dünyada böyle. Şimdi, siyasi iktidar verebilir, Sayın Cumhurbaşkanı ‘123 milyar dolar’ diyebilir ama sizin dememeniz lazım.  Şimdi, eğer ‘Yok, 123 milyar dolarımız vardır’ diyorsanız, tamamdır, o zaman bugün kur olmuş 8,97 lira; niye müdahale etmiyorsunuz? 123 milyar dolar rezervimiz varsa neden müdahale etmiyorsunuz piyasaya? Her gün böyle yabancı paranın artışına göz yumuyorsunuz? Edemezsiniz çünkü net olarak elimizde o rezervler yok maalesef. Keşke olsa, keşke olsa” dedi.

128 MİLYAR DOLAR SİYASİ BİR KONU OLMAKTAN ÇIKTI

128 milyar dolar konusuna da değinen Kuşoğlu, “Bu, siyasi olmaktan da çıktı, önemli bir teknik konu. Yani Merkez Bankası adına Hazine’nin satış yapması, Hazine ile protokol yapılması, Hazine ile ikinci bir protokolün varlığından da söz ediliyor, daha doğrusu var böyle bir protokol. Bunları açıklayabilir misiniz Sayın Başkanım? Burası TBMM, milletvekili olarak bilmemiz gerekir. Bu ikinci protokol nedir? Bu konuyla ilgili bir denetim yaptırdınız mı? Geçen yıl Sayın Başkan yaptıracağını, denetim birimlerine böyle bir talimat verdiğini söylemişti. Yapılıyor mu böyle bir denetim ya da yapıldı mı, sonuçları ne oldu? Öğrenebilirsek çok memnun oluruz bu denetimin sonuçlarını 128 milyar dolarla ilgili.” dedi.

KAVCIOĞLU: REZERVLERİMİZ 123,4 MİLYAR DOLAR, HERKES BU RAKAMA İTİBAR ETMEK ZORUNDADIR

Soruların ardından açıklama yapan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Hazine ile yapılan protokol için “Denetim yaptırmaya gerek görecek bir durum yok. Çünkü her şey kanuna, hukuka, protokole uygun bir şekilde yapılmıştır. 2’nci protokolden kasıt ne, onu bilmiyorum. Merkez Bankası’nın şu anki rezervleri 123,4 milyar dolardır. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Türkiye’nin en güvenilir kurumudur. Kendi özel kanunu ile yönetilir. Dolayısıyla herkes bu rakama itibar etmek zorunda. Aksi istediği yorumu yapabilir. İnşallah yıl sonu tarihi rekor bugüne kadar olmayan rezervin üzerinde bir rezerv ile de kapatacağız.” dedi./BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.