KUŞOĞLU: GÜVEN MESELESİ SAĞLIK VE DEVLET AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ!

Bu haber 27 Kasım 2020 saat 8:00 'de eklendi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu katıldığı bir televizyon programında bütçeden, Pandemi dönemindeki son duruma, koronavirüse karşı alınan tedbirlere kadar, birçok konuyu değerlendirdi. Özellikle koronavirüse karşı alınan tedbirlerde vatandaşın kurallara riayet etmesi için devlete güven mesi gerektiğini dile getiren Kuşoğlu aynı zamanda alınan yasak kararlarının vatandaşa ayrıntılı bir şekilde nedenleri ile anlatılması gerektiğini bu şartlar altında kurallara uyulma oranının artacağını dile getirerek, “Bunu biz plan bütçe komisyonunda geçen hafta sağlık bakanı ile de konuştuk. Bu bütün dünyayı etkileyen bir pandemi adı üzerinde, diğer ülkelerde de büyük sıkıntılar var bizde de var ama biz hep birlikte kendi devletimize yönetimimize inanarak güvenerek bu işin altından kalmalıyız bunu isteriz. Burada iki konu var, bir tanesi günlük verilen rakamların doğru olması buna güvenmemiz, devletimize inanmamız gerekiyor sağlık bakanına da aynen bu şekilde söyledik. İkincisi bazı tedbirler alınmasını istiyorum evet o da olur bazı yasaklar getiriliyor ama bunlara da inanmamız gerekiyor, gerekçelerini anlamalıyız. Dedim ki bu güven meselesi çok önemli sağlık için çok önemli devlet açısından çok önemli. Salgın nedeni ile hem devleti temsil ediyorsunuz hem sağlık ile uğraşıyorsunuz sağlığın başındasınız. Cumartesi Pazar sabah 10’dan akşam 20.00’a kadar yasak yok ben cumartesi Pazar zaten bu saatler arasında sokakta oluyorum. Bunun gerekçesi nedir bilelim anlamaya çalışalım gerekçesini anladığı zaman güven veriri insana yapmaya çalışır. Sayıları biliyorsanız ona göre davranırsınız daha tedbirli olursunuz. Devlet bununla mücadele edecek, kamusal bir mücadele şart, bireyselde olması lazım bireysel olması için de bizlerin inanması lazım o devlete o yönetime yapılanlara inanmamız güvenmemiz anlamamız lazım. Bunu izah ettik ama buna cevap veremedi.” dedi.

BU BÜTÜN DÜNYAYI ETKİLEDİĞİ İÇİN SAĞLIK BAKANINI YÖNETİMİ ÇOK SIKIŞTIRMAK İSTEMİYORUZ

 Kuşoğlu, “Bu bütün dünyayı etkilediği için sağlık bakanını yönetimi çok sıkıştırmak istemiyoruz. Bir kere ekonomi ile sağlığımız arasında kaldılar o kesin bunu da anlıyoruz bir yere kadar. Devletin güven veriyor olması lazım, bize de bir şeyler anlatabiliyor olması lazım halka nedenleri anlatabiliyor olması lazım. Bunu yapamadılar dolayısı ile de bu andan itibaren martta olduğu gibi değil çok daha fazla eleştiriyoruz haklı olarak. İlgili meslek kuruluşlarının siyasilerin de görevi bunu yapmak halka doğruları anlatmak açıklamak, o zaman tedbir alınabilir daha ciddi olabilir. Buna tepki vermeleri çok anormaldi ne kadar halkı olduğumuz ortaya çıktı.” dedi.

BU BÜTÇE BİR KRİZ BÜTÇESİ AMA KRİZDEN ÇIKIŞ BÜTÇESİ DE DEĞİL

Kuşoğlu, “Bütçe sonuçta bu kamunun devletin bütçesi, tabi ki emekli maaşları gençler, herkesin olduğu iddia edilecek ama olması gerektiği kadar yok. Bu bütçe bir kriz bütçesi ama krizden çıkış bütçesi de değil bu bütçe bütün kesimlere esnafı, genci, emeklisi, bir şeyler vermesi gereken daha fazla vermesi gereken bir bütçede değil maalesef ona göre hazırlanmamış. Ne krizden çıkışı öngörüyor ne de belli kesimlere daha fazla harcama imkanı getirerek piyasada bir canlanma yaratıyor. Yada kamuda tasarrufu öngörerek tam tersine o da olabilir. Ben anlayamadım bu tasarruf bütçesi mi yoksa piyasaya para boca ederek, piyasayı hareketlendirmeye çalışan bir bütçemi onu göremedim anlayamadım. Ne olduğu belli değil biliyorsunuz zaten orta vadeli program açıklandıktan sonra bütçe açıklandıktan sonra hazine ve maliye bakanı değişti yeni bir bakan geldi yeni bakana da söyledim ondan bunları değiştirmesini bu rakamları henüz vakit varken değiştirmesini, ona göre açıklamasını beklerdik yeni politikalar hedefler koymasını beklerdik. Bu şekilde piyasada toplumda daha fazla inanır güvenirdi. Daha bunlar yürürlüğe girmeden 2021’in başında yürürlüğe girecek, şimdiden çöp oldu maalesef orta vadeli plan bütçe ve inandırıcılığını yitirdi. Biraz önce sağlık ile ilgili korona ile ilgili pandemi ile ilgili söylediklerimiz üçü içinde geçerli. Ekonomiye ekonomi politikalarına inanması, güvenmesi lazım ki yatırım yapsınlar, geleceklerini organize etsinler, o da yok. “ dedi. Haber/İLKNUR KILINÇ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.