KUŞOĞLU: GÖREV YAPAMIYORUZ!

Bu haber 01 Kasım 2021 saat 11:08 'de eklendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Ankara Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Bülent Kuşoğlu, Sayıştay Başkanlığı ile Kamu Denetçiliği Kurumunun bütçe ve kesin hesapları ile Sayıştay raporlarının görüşmeleri sırasında usul hakkında yapmış olduğu konuşmada TBMM’nin asli görevi olan denetim görevini yerine getiremediğini belirtti.

TBMM ASLİ GÖREVİ OLAN DENETİM GÖREVİNİ YERİNE GETİREMİYOR

Denetim görevini yapamadıklarını ifade eden Kuşoğlu, “Usulle ilgili bazı önemli gördüğümüz konular var. Bunları daha önce yazılı olarak da bildirdim. Bu yıl 2020’nin kesin hesabını inceliyoruz. 2022 yılının da bütçesini onaylayacağız. Ancak yaptığımız görüşmeler gösterdi ki geçen yıllarda olduğu gibi bu konuyla ilgili olarak maksat oluşmuyor. Bizim bilgilenme amacımız yok meclis olarak bu konularla ilgili. Kanun var, görevimiz var bize bilgi verilmesi, tartışmamız, konuşmamız, konuların analiz edilmesi burada doğru kararlar verilmesi gerekiyor. Maalesef bu konularla ilgili sorduğumuz sorulara, yaptığımız açıklamalara cevap verilmiyor. Yani yasama organı olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi asli görevi olan denetim görevini yerine getiremiyor. Bununla ilgili olarak TBMM’nin asli görevini yerine getirmesi güçler ayrılığı gibi demokrasinin en önemli konusuyla ilgili olarak bilgilendirme yapıyoruz. Görev yapamadığımızı plan ve bütçe komisyonun bir üyesi olarak ifade etmek isterim.” dedi.

BİLGİLENMEMİZ GEREKEN KAMU KURUMLARI VAR

Kamu kurumlarının bilgilendirme yapması gerektiğini söyleyen Kuşoğlu, “Plan ve Bütçe Komisyonu olarak yapmamız gereken, bilgilenmemiz gereken kamu kurumları var. Merkez Bankasını geçenlerde yaptık ama bu yıl sadece bir kez yapabildik. İki kez toplantı yapmamız gerekiyordu. Sayıştay kanunu gereğince Sayıştay Başkanlığının bilgilendirme yapması gerekiyor. Yazılı olarak bilgi gönderiliyor. Biz burada yüz yüze bir görüşme yapmak istedik. Bazı sorularımız var çünkü. Sermaye Piyasası Kurulu, Bankacılık Fon Yönetimi, Varlık Fonu, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme Kurulu, Sosyal Güvenlik Kurulu ile ilgili sorularımız var. Sosyal Güvenlik Kurumu 2018’de çıkan kararname uyarınca bize yılda iki defa bilgilendirme yapmak zorunda. Daha hiç bilgilendirme yapmadı. Bunun bir yerden devlet mekanizması içinde başlaması lazım. Bilgilendirme yapılması lazım bunlarda denetimimizin bir parçasıdır. Şimdiye kadar maalesef önemli biçimde aksatılmıştır.” dedi.

DENETİM GÖREVİNİ HEP BERABER YAPMAMIZ LAZIM

İktidar muhalefet ayrımı yapmadan denetim yapılması gerektiğini ifade eden Kuşoğlu, “Bu dönem daha önceki dönem gibi değil. Daha farklı olarak ayrışması gerekiyor. Ancak uygulamada da artık iktidar olmadığı için tüm milletvekillerinin yasama organı olarak muhalefet iktidar ayrımı olmadan soru sormaları gerekiyor. Bu denetim görevini hep beraber yapmamız lazım. Uygulamayı dediğimiz noktaya getirmemiz gerekir. Eksiklik o tarafta. Birde meclis başkanına ona yakın sou sodum. Hiç birine cevap alamadım. Hangi derneklere yardım yapılmıştır diye soruyorum Yeşilay’a, Kızılay’a şu kadar diğerlerine de diğer Bakanlıklar tarafından ödenmiştir yanıtını alıyorum. Bu cevap değil. Ben o kadarını zaten Maliye Bakanlığı’nın sayfasından görüyorum. Ben detay istiyorum verilmiyor. Denetim görevini de yapamıyoruz.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.