KUŞOĞLU, CHP’NİN BÖLÜNMESİ KİMİN İŞİNE YARAR? SORUSUNU YANITLADI

Bu haber 12 Ağustos 2020 saat 9:24 'de eklendi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, son dönemde CHP üzerinde oynanan oyunları, eleştrileri ve kurultaya yönelik değerlendirmelerde bulundu. CHP olarak hazırladıkları İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi’nin de detaylarını gazetemizle paylaşan Kuşoüğlu, madde madde Türkiye’nin kurtuluş reçetesini verdi.

CHP KURULTAYDAN BAŞARI İE ÇIKMIŞTIR

Kuşoğlu, “Öncelikle şu konuyu belirtmek istiyorum. Bu söyleşide kullandığım ifadeler kesinlikle hiç kimseyi hedef almamakta, burada bilinçli olarak birilerinin beyanlarına karşılık verilmemektedir. Sadece sorularınıza cevaptır. Zira bu dönemde hiç kimseyle özellikle de muhalefet safında olanlarla hiçbir şekilde polemik yaşayarak enerjimizi başka alanlara yönlendirmek istemiyorum. Elbette Türkiye’de rejim ve ekonomi çökmek üzere. Herkesin gündeminde olması gereken konu bu Bu nedenle de dikkatleri başka tarafa çekmeğe, gereksiz polemikler oluşturmaya niyetim yok. Kurultay öncesi yapılan eleştirilerin hiç biri gerçekleşmemiş, çok zor koşullara rağmen CHP Kurultay’dan başarı ile çıkmıştır.

İKİNCİ YÜZYILA ÇAĞRI BEYANNAMESİ HAZIRLADIK

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, CHP olarak önemli bir çalıymaya başladıklarını bu çalışmanın detaylarının belli olduğunu söyleyerek ““İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi” adını verdik. Bildiri, Türkiye sorunlarını 5 temel başlık altında, çözümleri ise 13 adımda özetlemiş oldu. Halkın anlayacağı sade bir dil kullanılan bildiri eskilerin deyimiyle efradını cami, ağyarını mani bir tarz ile tüm sorun ve çözümleri bir araya topladı ve çok olumlu eleştiriler aldı. Bildiri tespitleri muhakkak ki içerik olarak eleştirilebilir ancak başlık olarak eksik bırakılan bir hususun olmadığı kanaatindeyim” şeklinde konuştu. Kuşoğlu “Önce maddeler halinde sorunları sıralayayım: 1- Demokrasi tehlikede, 2-Ekonomik Bağımsızlık tehlikede, 3-Dış Politika egemen güçlerin kontrolünde, 4-Eğitim politikaları sorunlu, 5-Toplumsal Barış tehlikede.

PEKİ ÇÖZÜMLER?

Kuşoğlu: Çözümler biraz önce dediğim gibi 13 maddede toplandı: 1-Yeni Anayasa ile parlamenter sistem 2-Toplumsal barış ve huzurun sağlanması 3-Liyakat sistemi 4-Seçim yasası 5-Siyasi ahlak yasası 6-Kamu ihale kanunu 7-Sayıştay ve mali reform 8-Stratejik planlama teşkilatı 9-Eğitim reformu 10-Eko sistem 11-Aile destekleri sigortası 12-Yeni merkez-yerel dengesi 13-Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı Sonuç olarak 1959 Kurultayı’ndaki “İlk Hedefler Beyannamesi”nden etkilenmiş güzel bir Kurultay Bildirisi oldu. “İlk Hedefler Beyannamesi”ne nazire yapmamızın sebebi ise o dönemle bugünün koşullarının benzeşmesidir.

KUŞOĞLU’NDAN PARTİ MECLİSİ YORUMU

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu iki dönemdir kendisinin A takımında yer aldığı HP parti Meclisi’ni de yorumladı. Kuşoğlu “Muhakkak ki Parti Meclisi üyeliklerine seçilen kadrolar kendim dahil olmak üzere ifade ediyorum, mevcut CHP kadrolarının çıkarabileceği en iyi kadrolar değillerdir. Kuşkusuz bilgi birikim olarak daha nitelikli partililerimiz var Ancak seçilenler CHP delegelerince aday olanlar arasından mevcut hukuka göre seçilmişlerdir. Ülkenin ve demokrasinin bu koşullarında desteklenmesi gereken alternatifsiz kadrolardır. Zaten hiçbir partide ve hiçbir dönemde en iyi, en mükemmel kadroların yönetime seçilmesi gerçeği maalesef gerçekleşmiyor. Bu demokrasinin en büyük eksikliğidir ama dediğim gibi maalesef hakikat böyledir. Ancak seçilen bu kadrolar başarmak ve Türkiye’yi aydınlığa çıkarmak zorundadırlar. Ülkenin koşulları gereği başka şansları da yoktur.” dedi.

CHP TEMEL KURULUŞ FELSEFESİNDEN AYRILDI MI?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu CHP’nin temel kuruluş felsefesinden ayrılarak sağa doğru kaydığı, kendi ilkelerini terk edip Atatürk’ün Partisi olmaktan çıktığı iddiaları da yanıtladı. Kuşoğlu “Bu iddialarda bulunanlar mevcut CHP politikaları ve söylemini kullanarak bu iddialarını desteklemekten ziyade daima bazı münferit isimleri örnek gösterdiler. “CHP bu kişileri milletvekili yaptı, CHP şu kişileri cumhurbaşkanı adayı yaptı, yapmak istedi” yolundan saptı dediler. Halbuki CHP bir ideoloji partisi değil, bir kitle partisidir. CHP çağdaş uygarlığa ulaşma ve onu aşma hedefini ilke olarak benimsemiştir. Toplumda sorunları olan tüm kesimler için en sağlıklı çözümleri üreten tek partidir. Emeklilere 2 ikramiye, taşeron işçilere kadro, orman köylülerinin sorunlarını dile getirme, işsizler ve asgari ücretlilerin içinde bulundukları tabloyu en net dile getiren partidir. Dolayısıyla CHP, yönetiminde münferit olarak yer alan kişiliklerle, kimliklerle tanımlanamaz. Kökeni CHP’li olmayan kişilerin partiye alınmaları, aday yapılmaları stratejik değil taktik hamlelerdir. CHP’nin bölünmesi kimin işine yarar? Türkiye’nin bu kadar sorunu varken ve bu sorunu yaratan iktidar ortadayken, hem sorunlar hem de çözümler açık net ortaya konmuşken ayrışma neden? CHP’nin sorunlara yönelik çözümleri yetersizse bunu söylersiniz. Eksiğimiz varsa tamamlarız. Bu konuda bir ön yargımız yok. Ama başka gerekçelerle ayrışırsanız haklılığınızı yitirirsiniz AKP ve Erdoğan’ın son bir yıldır yapılan kamuoyu yoklamalarına göre seçim yapılsa gerekli oyu alamayacakları anlaşılmıştır. Sorun artık bir alternatifin oluşmasındadır. Türkiye tam da alternatif oluşması safhasındadır. Başka bir partinin veya adayın, yani CHP’nin ve adayının bu düşüş karşısında etkili olabilmesi için AKP ve adayının 1’inci parti ve en çok oy alabilecek aday konumundan çıkmaları, son psikolojik üstünlüğü de yitirmeleri gerekir. Bunun için CHP’nin bütünlüğünü koruması şarttır. Muhalefetin bölünmesi özellikle muhalefetteki en güçlü partinin bölünmesi muhalefeti ve muhalefet cumhurbaşkanı adaylarını güçsüzleştirir, iktidarı alternatifsiz gösterir. Yani sistem nedeniyle CHP’den kopuş CHP’ye zarar vermez söylemi doğru değildir kanaatindeyim. Bölünme görüntüleri nedeniyle zihninde alternatif oluşmayacağı kanaati oluşturulan seçmen, istemese de mecburen iktidara oy verme durumunda kalmamalıdır” diye konuştu. Haber/ BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.