ABD’li sağlık otoriteleri, salgınının süt inekleri arasında ciddi manada yayılmasının sonrasında bir insanda ikinci kez kuş gribi vakasının bulunduğunu açıkladı. İkinci vaka ise ilk vakadan birkaç hafta sonra meydana geldi.

Yetkililere göre, H5N1 isimli virüsle enfekte olan her iki kişi de (ilki Teksas'ta, ikincisi Michigan'da) yalnızca küçük semptomlar gösteren ve iyileşen süt çiftliği işçileriydi.

İkinci enfeksiyona rağmen ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), halk için risk değerlendirmesinin "düşük" kaldığını ancak daha fazla vaka olacağını iddia etti.

CDC, "Enfekte haldeki ineklerden alınan çiğ süt örneklerindeki yüksek virüs seviyeleri ve bu virüsün süt ineklerindeki yayılma boyutu göz önüne alındığında, benzer ek insan vakalarının belirlenebileceğini" ifade etti.

NATO Savunma Bakanları Toplantısı ikinci gününde devam ediyor NATO Savunma Bakanları Toplantısı ikinci gününde devam ediyor

ABD’de geçen aylarda süt ineklerinde kuş gribi belirlenmiş, bir çiftlikteki kedilerin çiğ süt içmesi sonucu kedilerin öldüğü belirtilmiş ve çiftlikte çalışan bir kişiyi bulaştığı açıklanmıştı.

AVUSTRALYA'DA DA GÖRÜLDÜ

Geçen hafta da Avustralya’nın Victoria eyaletinde sağlık yetkilileri, ilk defa bir kişide kuş gribi (H5N1) belirlendiğini ve söz konusu çocuğun iyileştiğini açıkladı.

Victoria eyaleti sağlık yetkilileri bugün yaptıkları bilgilendirmede, kuş gribine yakalanan çocuğun mart ayında Hindistan’dan evine geldiğini ve iyi hissetmediğini söyledi.

Yapılan ileri seviye testlerde çocuğun, kuş gribi (H5N1) olduğu belirlendi ve tedavi sonrasında tamamen iyileştiği belirtildi.

Başkalarına virüsün bulaşmadığını belirten yetkililer, kuş gribinin birçok farklı alt türü olduğunu ve çoğunun insanlara bulaşmadığını aktardı.