KURTULUŞ KARA: YARINIMIZ YOK!

Bu haber 16 Ekim 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Ankara da toplu ulaşım hizmetlerini yerine getiren, Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifleri Birliği (TÖHOB) Genel Başkanı Kurtuluş Kara, Özel Halk Otobüsleri Esnaf Odası (ÖHO ) Başkanı Ercan Soydaş ve Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası (ANKMİM) Başkanı Murat Yılmazer ile birlikte özel halk otobüsü ve minibüs esnafının katıldığı bir basın basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifleri Birliği Başkan Vekili ve Polatlı Halk Otobüsleri Karayolu Yolcu Taşıma Kooperatifi Başkanı Erdal Çınar’da katılarak destek verdi.

YAŞANAN SIKINTILARIN HALA DEVAM EDİYOR

Katılımcılar adına basın toplantısını gerçekleştiren Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifleri Birliği (TÖHOB) Genel Başkanı Kurtuluş Kara, “Pandemi sürecinde düşen yolcu sayıları, trafik yoğunluğu sebebiyle azalan sefer sayıları başta olmak üzere yaşanan sıkıntıların halen devam ettiğini, yaklaşık üç yıldan bugüne kadar tam bilet ücretlerine zam yapılmadığı, akaryakıt başta olmak üzere tüm işletme giderlerinin yüzde yüz oranında artmasına rağmen bilet fiyat ücretlerine zam yapılmadığını belirtmişlerdir.” dedi.

HER YILIN OCAK AYI BAŞINDA GEÇERLİ FİYAT ARTIŞLARI BELİRLENMELİ

Tüm sektörlerde fiyat artışı olmasına rağmen bilet artışının UKOME tarafından gündeme getirilmediğini belirten Kurtuluş Kara, “Tüm sektörlerde bağımsız fiyat artışı olmasına rağmen, bilet artışlarının UKOME gündemine getirilmediği, her yıl değerlendirilmesi gereken ekonomik değerlere göre, her yılın Ocak ayı başında geçerli fiyat artışların belirlenmesi gerektiği ifade edilmiştir.” dedi.

KALICI OLARAK ÇÖZÜM BULUNABİLMESİ ÖNERİSİ

Kalıcı çözüm bulunabilmesi için belirlenen önerileri sunan Kara, “Kalıcı çözüm bulunabilmesi için öneriler, tam bilet ücretinin 5,50 TL, indirimli bilet ücretinin 3,00 TL olarak belirlenmesi, her yılın Ocak ayında güncel bilet fiyatlarının siyasi ve idari endişelerin dışında açıklanması, zam yapılsa dahi, ücretsiz ve indirimli taşıma yapan Özel Halk Otobüsleri için, belirlenecek üst tavan gelire göre, gelir desteği ödemesinin ABB tarafından yapılması, Aile Bakanlığı tarafından verilen destek ödemesinin en az yüzde yüz arttırılması, minibüslerde uygulanan indirimli tarifenin kaldırılması, Ankara genelinde bazı güzergahlarda uygulanan istisna hat uygulamalarına EGO tarafından son verilmesi, ilçe özel halk otobüslerine, merkeze olan kilometre uzaklığı dikkatte alınarak, tam ve indirimli bilet ücreti belirlenmesi yetkililerden istenmiştir.” dedi.

BİRÇOK ESNAFIMIZIN EVİNDE PİŞİRECEK AŞIDA KALMAMIŞTIR

Basın açıklaması sırasında motorine gelen zam ile basın açıklamasında sundukları önerilerin ne denli haklı olduğunu ifade eden TÖHOB Başkanı Kurtuluş Kara, “Basın açıklamamız yapıldığı esnada, motorine gelen kırk kuruşluk zamda, isteklerimizin ne kadar haklı olduğunu göstermektedir. Birçok esnafımızın, yarın sabaha akaryakıt alacak parası olmadığı gibi, evinde pişirecek aşıda kalmamıştır.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.