KURTULUŞ KARA: ESNAFIMIZ ÇOK BÜYÜK SIKINTILAR YAŞIYOR, ZAM KAÇINILMAZ

Bu haber 16 Eylül 2020 saat 8:00 'de eklendi.

Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifleri Birliği Genel Başkanı Kurtuluş Kara, yaptığı yazılı basın açıklamasıyla 2016 ve 2017 yılları arasında özel halk otobüslerineyönelik herhangi bir zamyapıldığını ve bu yıl esnafın yaşadığı sıkıntıların göz önüne alınarak bilet ücretlerinin zamlanması talebini Ankara Büyükşepir Belediyesi’ne sunduklarını duyurdu.

KARA: TELEBİMİZ KARŞILANMALI

Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifleri Birliği Genel Başkanı Kurtuluş Kara “Otuz yılı aşkın süredir, Ankara kent merkezi ve çevre ilçelerimizden, Özel Halk Otobüslerimizle, Ankara’ lı Vatandaşlarımıza vermeye devam ettiğimiz ulaşım hizmetlerimiz, pandemi sürecinin vermiş olduğu ekonomik sıkıntılar sebebiyle, devam ettirilemez duruma gelmiştir. Ulaşım bilet fiyatlarına uzun zamandır yapılmayan fiyat dengelemesi, 01 Eylül 2019 tarihinde son olarak kısmi olarak yapılmıştır. Bu tarihte, 15 Ocak 2017 tarihinden beri uygulanan tam bilet ücreti 2.50 Türk Lirasından, 3, 25 Türk Lirasına yükseltilmiştir. 04 Şubat 2016 tarihinden bu yana uygulanan öğrenci bilet ücreti olan 1,75 Türk Lirasında değişiklik yapılmamıştır. Özel Halk Otobüslerimizden faydalanan Vatandaşlarımızın % 28 ‘i, günlük olarak, on altı ayrı sınıfa ayrılmış “ Ücretsiz “ kartlarla hizmet almaktadır. Yine günlük olarak ABB EGO Genel Müdürlüğü, tarafından verilen “İndirimli” kartlarla hizmet alan Vatandaşlarımızın oranı da % 40 seviyelerine ulaşmıştır. Hiçbir ekonomide yeri olmayan “ Ücretsiz “ ulaşım hizmeti, sektörümüzün yok olmasına sebep olmaktadır. Tam bilet ücreti ödeyerek ulaşım hizmeti sağlayan Vatandaşlarımızın bu yükü kaldırması imkansızdır. Vatandaşlarımızın en temel ihtiyacı olan ekmekte dahi, üretici fırın işletmelerine “ Ücretsiz “ ekmek verme zorunluluğu bulunmazken, kontrolsüz ve sınırsız olarak bu hakların verilmesine devam edilmesi sonucu, bu haktan faydalanan kişilerin sayılarının artması, şehir içi toplu taşıma hizmetlerinin devamını imkansız hale getirmektedir. Mevcut ücretsiz ve indirimli yolcu haklarının aynı şartlarda devam ettirilmesi halinde, Ankara merkezde hizmet veren özel halk otobüslerinde uygulanacak bilet fiyatlarının; Tam Bilet 5,00 TL, Öğrenci Bilet 3,00 TL, Aktarma 2,50 TL olarak belirlenmesini, Ankara Çevre İlçelerde hizmet veren özel halk otobüslerinde uygulanacak bilet fiyatlarının; Güzergah, kilometre ve yolcu yoğunluğu kriterleri detaylı olarak belirlenerek, % 40 oranında, arttırılmasını talep etmekteyiz. Talep etmiş olduğumuz fiyat dengelemesi, mevcut ulaşım sisteminde olması gereken en alt maliyetler esas alınarak hesaplanmıştır. Bir yıllık hat kira bedellerimizin sözleşme kira artış oranın % 22,8 olması maliyetlerimizi oldukça arttırmaktadır. Mevcut maliyet artışlarımızın karşılığında, ulaşım ücretlerine artış yapılmaması yönünde alınacak kararlarda, ABB tarafından mutlak suretle gelir desteği ödemesi sürecini başlatması gerekmektedir. Halen devam eden istisna hat uygulamalarına son verilmesi, aktarma bilet ücretlerinde indirimli tarifenin kaldırılması da, Ankara’ lı Vatandaşlarımızın eşitlik ilkesi dahilinde ulaşım hizmeti almasının gerekliliğidir.” dedi. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.