KURT: VERGİ İNDİMİNDE SÜRE YIL SONUNA KADAR UZATILMALIDIR!

Bu haber 28 Haziran 2019 saat 10:33 'de eklendi.

Polatlı’da düğün sezonunun başlamasıyla birlikte esnaflarda küçük küçük kıpırdarmaların olduğunu ancak bunun yeterli olmadığına dikkat çeken Polatlı Marangozlar Mobilyacılar ve Keresteciler Odası Başkanı Hamza Kurt, “Şu anda mobilya ve beyaz eşyada uygulanan KDV ve ÖTV indirimi 30 Haziran’da son uluyor. Ancak bildiğiniz gibi yaz sezonu aynı zamanda düğün sezonunun başladığı dönemdir.

Esnaflarımız bir yıl boyunca düğün sezonu sebebiyle yapılacak alışverişi bekliyor. Hal böyle olunca 30 Haziran’da sona erecek indiril yerin yıl sonuna kadar uzatılmasını istiyoruz. Bu anlamda üst kuruluşlarımızı da gerekli talepte bulunduk. Hükümetin ve bakanlığın bu konuda mutlaka
yıl sonuna kadar KDV ve ÖTV indirimini uzatılmasına yönelik çalışma yapması gerekiyor” dedi. Ekonominin canlanmasında büyük etkisi olan vergi indirimlerinden beyaz eşya, mobilya ve otomotivdeki vergi indirimlerinin süresinin 30 Haziran’da sona ereceğini belirten Polatlı Marangozlar Mobilyacılar ve Keresteciler Odası Başkanı Hamza Kurt, ‘Tam da düğün ve taşınma sezonu açılırken vergi indirimlerinin süresi sona ermemeli. Mobilya, beyaz eşya ve otomotivde vergi indirimlerinin süresi yıl sonuna kadar uzatılmalı’ dedi.

VERGİ İNDİRİMLERİNİN SATIŞLARA ETKİSİ ÇOK BÜYÜK

Vergi indirimlerinin satışlara etkisinin büyük olduğunun altını çizen Polatlı Marangozlar Mobilyacılar ve Keresteciler Odası Başkanı Hamza Kurt, ‘Geçen yıl mobilyada yapılan vergi indirimi, mobilya satışlarını yüzde 30 artırmıştı. Ancak beyaz eşya ve otomotivde kur artışının etkisinden dolayı aynı artışı göremedik. Beyaz eşya ve otomotivde ihracat artarken, iç pazardaki satışlar azalmaya devam ediyor. Vergi indirimlerinin süresi dolduğunda bu yavaşlama daha artabilir. Diğer taraftan, yaz aylarında cari açığın kapanması ve turizm gelirleriyle kurlarda büyük ölçüde gerileme bekliyoruz. Vergi indirimlerinin süresi uzatılırsa, satışlarda kayda değer bir artış görülebilir. Bunun da ekonominin yeniden büyümesine etkisi pozitif olacaktır’ sözlerine yer verdi.

RAMAZAN MAYIS AYINA DENK GELDİ DÜĞÜNLER DURDU

Bu yıl Mayıs ayının Ramazana denk gelmesiyle düğün sezonunun Bayramdan sonra açılacağını vurgulayan Polatlı Marangozlar Mobilyacılar ve Keresteciler Odası Başkanı Hamza Kurt, ‘Mayıs ayı boyunca Ramazan olması, okulların da Bayramdan sonra kapanacak olması nedeniyle düğün sezonu daha yeni açılıyor. Evlenerek yeni ev kuracaklar ile evini değiştirecek olanların en çok mobilya ve beyaz eşya alacağı döneme giriyoruz. Tam da bu döneme girerken vergi indirimlerinin sonra ermesi piyasaları olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle Haziran ayı sonunda süresi dolacak olan mobilya, beyaz eşya ve otomotivdeki vergi indirimlerinin süresi yıl sonuna kadar uzatılmalı. Vergi indirimlerinin süresi uzarsa yaz aylarında ekonomik büyüme yeniden artı değerlere ulaşır’ şeklinde konuştu.

Polatlı Postası[email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.