KURT ESNAFIN SIKINTILARINI KANAL 5’TE ANLATTI

Bu haber 05 Temmuz 2021 saat 9:29 'de eklendi.

Polatlı Marangozlar Keresteciler Mobilyacılar Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hamza Kurt katıldığı bir televizyon programında Polatlılı esnafın sorunlarını dile getirerek pandemi döneminde esnafın yaşadığı sorunlardan genel esnafın son durumuna bir çok konuyu değerlendirdi. Hammaddeye gelen zamlardan esnafın çektiği sıkıntılardan bahseden Oda Başkanı Hamza Kurt 1 Temmuz itibari ile bu durumun değişmeye başlayacağını belirterek Sıkıntının çoğunun gittiğini az kaldığını belirtti ve 1 Temmuzun esnaf günü olması gerektiğini vurguladı.

ESNAF ÇOK YORULDU, BU 1.5 YIL BİZİ 10 SENE GERİYE GÖTÜRDÜ

Pandeminin esnafı çok ciddi oranda etkilediğini ifade eden Polatlı Marangozlar Keresteciler Mobilyacılar Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hamza Kurt 1 Temmuz itibari ile esanfı biraz daha nefes almaya başlayacağını ifade ederek esnafın yaşadığı sorunları dile getirdi. Kurt, “Pandemi bizi çok zora soktu bu gün 1 Temmuz nasıl anneler günü babalar günü varsa 1 Temmuzu da esnaf günü ilan edelim. Esnaf çok yoruldu, bu 1.5 yıl bizi 10 sene geriye götürdü şu son zamlar da çok etkilendik. Site Başkanı Hüseyin Taklacı’ya çok teşekkür ederiz son zamlarda çok yardımcımız oldu. Federasyon Başkanımız Ali Rıza Bey yılların tecrübesi ile yanımızda oluyor. Suntaya bu gün son 7 ayda 11 kere zam geldi. Ben imalatçıya gelmesinden yanayım. İnternet alışverişi arttı esnaf büyük sıkıntıda caddeler boş avm’ler boş. 1 Temmuz esnaf günü ilan edilmeli esnaf rahat edecek. Bugün Türkiye’mizde herkeste her şey var çok şükür. “dedi.

PANDEMİ DÖNEMİNDE ESNAFA GÜZEL DESTEKLER SAĞLANDI

Kurt, “Pandemi döneminde esnafa güzel destekler sağlandı ticaret bakanlığı çok güzel kooperatifler müdürümüz Necmettin bey krediler ile uğraşan esnafa 3 bin TL 5 Bin TL verildi. Benimde 41 üyem alamamıştı. Bir oda başkanımızla çalışma yaptık Ticaret Bakanlığına götürdük. Ben başkanken 285 üyem vardı sonra tekrar başkanlığa geldiğimde 174’e düşmüş. 174’e düşünce tekrar baktım sekretere neden düşüş olduğunu sordum, meslek kodlarından dolayı başka gruplara gidildi dedi. Bu işi yapıyorsanız zevkle yapacaksınız. Benim 30 senelik üyen başka bir odada kayıtlı.” dedi.

BİR SUNTAYI 160-140’A ALIRKEN ŞİMDİ 320-340 TL

Kurt, “Polatlı’mız bu sanayiyi yaparken yüzde 40’ı mobilyacı marangoz, yüzde 60 demirci var. Biz geldik göreve baktık üyeler gitmiş sıkıntı var. Sekreterin aylığını ödeyemiyoruz. Pandemi döneminde çok etkilendik etkilenmedik dersek yalan olur. Bir menteşe 1 TL 75 Kuruş iken şimdi 11 TL bir suntayı  160-140’a alırken şimdi  320-340 TL suntalar düşmeye başlayacak. İthalat ihracat dengesi var. Eskiden 100’den 199 kefaletten kredi alıyorduk. Bugün yüzde 9,5 ile alıyoruz.”

POLATLI’NIN EN BÜYÜK SIKINTISI ÇİFTÇİDE YOKSA ESNAFTA YOKTUR

Kurt, “Dardayız af bekliyoruz esnaf olarak. Çiftçi sıkıntıda, bizim Polatlı’nın en büyük sıkıntısı çiftçide yoksa esnafta yoktur. İnşaat yapıyor müteahhit, her şeye zam geldi bizim suçumuz ne. Muhalefet geliyor bizi bir geziyor gel sanayiyi gör çalışıyor belediye olarak bir hizmet veriyor büyükşehir belediye boş durmuyor. Ben marangozcu olarak 250 kişinin derdini görelim öbürü de diğerinin derdini görsün. Bizim önceliğimiz şu Ankara Polatlı’ya arabayla git gel 58 dakikada Ankara’ya varırsın. Son üç aydır Ankara’nın müteahhitleri bizi kovalıyor, sanayimizin dükkanları 100-150 metre bizim organize sanayimiz var üç tane sen büyük bir firmasın diyorum ki gel ben kefilim sana bu işi yapacak 64 tane mobilyacım var 18 tane doğramacım var. Küçük görüyorlar. Adam dükkanının kirasını ödeyemiyor. Ne yapacağız herkes destek oldu gücü kadar. Ankara’nın müteahhitleri bir Polatlı’ya gelsin. Hizmet sevgiyle saygıyla yapılır. Polatlı’ya bir gelin görün esnafımıza bir bakın. “

ANKARA’NIN MÜTEAHHİTLERİ’NİN MÜŞTERİLERİNİ İŞ İÇİN POLATLI’YA BEKLİYORUM

Kurt, “Sıkıntının çoğu gitti azı kaldı. Ankara’nın müteahhitleri’nin müşterilerini iş için Polatlı’ya bekliyorum. Faizleri sicilleri esnaf için bir yıl erteleyen esnaf mağdur. Ben bir buçuk senedir aidat toplayamıyorum. Vergi affı geldi, af geldi biz de parça parça ödüyoruz. Esnaf işi olursa öder borç borçla ödenmez. Bir gün çökersek hep birlikte çökeriz.  Esnafımız ile hep birlikte bu sıkıntıyı atlatacağız ama büyüklerimizden de destek bekliyoruz.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.