KURT: ESNAFIMIZ ZOR DURUMDA, BAZI GİDERLERDE İNDİRİM YAPILMASI ŞART!

Bu haber 18 Eylül 2020 saat 8:00 'de eklendi.

Ekonomik kriz sebebiyle geçtiğimiz yıl ciddi sıkıntılarla boğuşan esnafların, 2020 yılı içinde de virüs sebebiyle sıkıntıların daha da arttığını belirten Polatlı Marangozlar, Mobilyacılar ve Keresteciler Odası Başkanı Hamza Kurt, esnafların kredilerdeki erteleme kararlarının olumlu olmasına karşın, iş yapamaz duruma gelen esnafların en azından cirüs süresince doğalgaz, elektrik ve su gibi giderlerinde indirim yapılarak esnaflara destek olunması gerektiğini vurguladı.

KURT: KIŞ AYLARI DAHA ZORLU GEÇECEK!

Polatlı Marangozlar, Mobilyacılar ve Keresteciler Odası Başkanı Hamza Kurt, sanayi sitesinde işlerin yoğunluğunun kalmadığını, virüsle birikte zaten sıkıtıda olan esnafların daha da çok zorlahdığını hatırlatarak, kış aylarında sıkıntıların daha da büyüyeceğine dikkat çekti. Kurt “Mart, Nisan, Mayıs ayları pandeminin en yoğun kısıtlamalarla geçen süresinde, evde kal çağrılarına uyan vatandaşlarımız elektriği geçtiğimiz yıla göre daha çok tüketirken, genelge ile bir süre iş yerini hiç açamayan esnafımızın da bu süreçte elektrik ve doğalgaz tüketimi devam etti. Bu nedenle kış aylarına da yavaş yavaş girerken, elektrik ve doğalgazda kayda değer bir indirim yapılması, pandemide maliyetleri artıp kazancı düşen esnaf ile işten çıkarılan ve kısa çalışma ödeneği ile ayakta kalmaya çalışan milyonlarca vatandaşımıza yapılacak büyük bir destek olacaktır” dedi.

ELEKTRİK KULLANIMI HEM EVDE HEM İŞYERİNDE ARTTI!

Pandemi sürecinde evlerde elektrik kullanımının arttığını, iş yerlerinde ise kapalı olduğu dönemde bile faturaların gelmeye devam ettiğini vurgulayan Polatlı Marangozlar, Mobilyacılar ve Keresteciler Odası Başkanı Hamza Kurt, “Pandemi döneminde yüzbinlerce kişinin işten çıktığı, işyerini kapattığı veya faaliyetlerine ara vermek zorunda kaldığı unutulmamalı. Bu günlerde kazanç azaldığı gibi, masraflar da artıyor. Evde kalındığı sürede elektrik ve doğalgaz sarfiyatı kat kat arttı. Öyle ki EPDK verilerine göre, pandeminin ilk çıktığı ve sıkı tedbirlerin alındığı Mart-Nisan-Mayıs aylarında elektrik tüketimi bu yıl geçtiğimiz yıla göre meskenlerde yüzde 5,5 artarken, ticarethanelerde genelge ile belirli süre kapalı olmasından kaynaklı yüzde 26 azaldı. Doğalgaz tüketimi ise aynı dönemde meskenlerde aynı kalırken, ticarethanelerde yüzde 34 azaldı. Yani evlerde kaldığımız süreçte elektriği daha çok kullanırken, esnafımızın ise dükkanı kapalıyken çalışan cihazlar nedeniyle ve açıldığında ise iş azlığından kaynaklı elektrik ve doğalgaz faturası ödemeye devam etti” diye konuştu.

SU, ELEKTRİK DOĞALGAZ GİBİ GİRDİLER HAFİFLETİLMELİ!

Elektrik ve doğalgazın daha çok tüketildiği bir dönemde iken bir de kış aylarının yaklaştığını hatırlatan Polatlı Marangozlar, Mobilyacılar ve Keresteciler Odası Başkanı Hamza Kurt, “Aylardır mücadele verilen pandemi süreci ekonomik anlamda dünyayı olduğu gibi ülkemizi de olumsuz etkiledi. Bu olumsuz etkileri bir nebze de olsa hafifletmek için elektrik ve doğalgaza kayda değer bir kış indirimi yapılmalı. Bu dönemde kullanım arttığı gibi, kış ayları da kapıya dayandı. Olumsuz hava şartları, güneşin geç doğup erken batması, daha sıkı tedbirlerin de alınarak evlerde daha çok kalınabileceği gibi durumlarla birlikte elektrik ve doğalgaz tüketiminde en yoğun dönemleri yaşayacağımız günlerin içerisine gireceğiz. Bu yıl ve önümüzdeki yıl hiçbir zam yapılmaması ile birlikte indirim de yapılması milyonlarca aboneyi sevindirecektir” dedi. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.