KURBANLIK ALACAKLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Bu haber 29 Haziran 2021 saat 9:12 'de eklendi.

Polatlı Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Yavuz Eker, kurbanlık hayvan alırken hangi hususlara dikkat edilmesi konusunda bilgi verdi. Kurbanlık hayvan seçiminde en önemli hususun hayvanın sağlığı olduğuna dikkat çeken Eker, Polatlı’daki hayvan sayısının Kurban Bayramı için yeterli olduğunu belirtti.

HAYVAN SAĞLIKLI VE DÜZGÜN OLMALI

Kurbanlık hayvan seçiminde hayvanın sağlığına ve görünüşüne dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Polatlı Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Yavuz Eker; “Kurban Bayramına çok kısa bir süre kaldı. Polatlı’da hayvan satışları devam ediyor. Kurbanlık hayvan alırken vatandaşlarımızın en çok dikkat etmesi gereken hususlardan biri sağlık. Alınacak hayvanın çok sağlıklı ve düzgün olmasına bakılması gerekiyor. Hayvanın görüşüne, duruşuna bakılması gerekiyor. Sağında solunda yara olup olmadığına bakılması gerekiyor. Küçükbaşta özellikle dikkat edilecek husus hayvanın yaşlı değil genç olması lazım. Yaşlı bir koyunun baskül fiyatı 35 lira olmaz, 25 lira ve daha düşük olur. Yaşlı hayvana da aynı baskül fiyatı verilmez. Koyun ihtiyarlamış 5,6 kere doğumunu yapmış besiye alınıyor kurbanda satmaya getiriyor. Bunlara dikkat etmek gerekiyor. Polatlı’da olmaz ama kurban alınırken de dolandırıcılığa dikkat etmek gerekiyor. Satıcı da para alırken sahte olup olmadığına dikkat etmeli. Alınan hayvanların kimlikleri yani pasaportları satıcıdan mutlaka alınmasını istiyoruz. Çünkü alınan hayvanların sistemden düşmesi gerekiyor. Baskül fiyatları büyükbaş 30 lira, düve, 29 lira, inek 27 lira, küçükbaş 35 lira olarak belirlendi. Herkese hayırlı alışverişler diliyorum.” dedi.

POLATLI KURBAN BAYRAMINA HAZIR

Polatlı’da hayvancılık sektörünün çok geliştiğini aktaran Eker, kurbanlık hayvan sayısının yeterli olduğunu belirtti. Eker; “Polatlı’da kurban sayısı yeterli, fazlasıyla hayvan var. Polatlı büyükşehir gibi değil vatandaşların yüzde 60’ı köylere gidiyor kurban kesmek için. Polatlı Kurban Bayramına hazır. Polatlı’dan Ankara, İstanbul, Bursa gibi şehirlere yıllardır ciddi bir miktarda kurbanlık hayvan götürülüyor. Polatlı özellikle büyükbaş hayvan üzerine Türkiye’nin en iyi ilçesi diyebiliriz. 90 bin adet büyükbaş hayvan var. Bunun yanında 280 bin koyun ve 18 bin keçi bulunuyor. Özellikle son yıllarda oldukça gelişiyor.” dedi.

YEM FİYATLARI SIKINTI YARATIYOR

Hayvancılık sektörünün çok zor günler geçirdiğini aktaran Yavuz Eker, devletin yem konusunda besicileri desteklemesi gerektiğini söyledi. Eker; “Hayvan üreticilerinin en büyük sıkıntısı yem fiyatları. Bir çuval yemin fiyatı 160 lira oldu. Geçtiğimiz sene 78 liraydı. Kesim fiyatı 43 liradan 40 liraya düştü. Üretici çok zor durumda. Bakanlığımızdan istediğimiz en büyük destek Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) bizim her ay üreticimizin besicimizin arpasını, mısırını hayvan sayısına göre temin edecek şekilde desteklemesidir. Desteklenip, yem fabrikalarına düşmezsek düzelebiliriz. Bu desteklenmediği sürece üreticimizin ciddi anlamda para kazanma ihtimali yok. Baskül fiyatları düşüyor, girdi maliyetleri sürekli artıyor. Ama tezgahlara yansımıyor. Devletimiz, Et ve Süt Kurumumuz bizi koruyacak ki bizde işimizi daha iyi yapalım.”

POLATLI’NIN KÖYLERİNDE BESİCİ KALMADI

Özellikle küçük üreticinin desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Eker; “Bakanlığımız köylerimiz terk edilmesin diyor, bunun için desteklenmesi lazım. 90 tane köyümüz var gelin görün sormanıza gerek yok zaten oturduğunuzda üretici derdini zaten anlatacağını söyledim. Polatlı’nın özellikle köylerinde besici kalmadı. Köylerde 15-20 tane besicilik yapan insanlar oluyordu. Ahır boşaldıktan, zarar ettikten sonra tekrar dönüşüm çok zordur. Kazanç olsa, kar olsa üretici evlatlarının da işi devam etmesini ister. Şimdi fabrikaya yerleştirebilirsem diye bakıyor. biz elimizden geldiği kadar, yol gösterip teşvik etmeye çalışıyoruz. TMO vergi Kayılı olanlardan faturada yüzde 1 KDV alıyor. Eğer kayıtlı değilse, sevk irsaliyesi yoksa yüzde 8 KDV alınıyor. Özellikle küçük üreticinin desteklenmesi gerekiyor.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.