Kurban Bayramı’na yaklaşık 1 ay kaldı. Kurban kesecek olan vatandaşlar, dini usullere göre kurban kesimi ile ilgili araştırma yapıyorlar. Peki, kurban nasıl kesilir, ne zaman kesilir?  İşte, dini usullere göre kurban kesimi ve dikkat edilmesi gerekenler…

kurban-nasil-kesilir-ne-zaman-kesilir-islami-usullere-gore-kurban-kesimi-nasil-yapilir (2)

Kurban kesim vakti ne zaman başlar, ne zaman biter?

Kurban kesim vakti, bayram namazı kılınan yerlerde bayram namazı kılındıktan sonra; bayram namazı kılınmayan yerlerde ise fecirden (sabah namazı vakti girdikten) sonra başlar. Hanefîlere göre bayramın 3. günü, gün batımına kadar devam eder. Bu süre içinde gece ve gündüz kurban kesilebilir. Şâfiîlere göre ise bayramın 4. günü, gün batımına kadar kesilebilir.

kurban-nasil-kesilir-ne-zaman-kesilir-islami-usullere-gore-kurban-kesimi-nasil-yapilir (2)-1

Kurban vekalet yoluyla kesilebilir mi?

Kişinin bulunduğu şehir veya ülke dışında vekâletle kurban kestirmesinin hükmü nedir? Kurban mal ile yapılan bir ibadettir. Mal ile yapılan ibadetlerde vekâlet caizdir. Dolayısıyla kişi kurbanını bizzat kesebileceği gibi vekâlet yoluyla başkasına da kestirebilir. Vekâlet, sözlü veya yazılı olarak ya da telefon, internet, faks ve benzeri iletişim araçları vasıtasıyla verilebilir. Vekil tayin edilen kişi veya kurum aldığı vekâleti gereği gibi yerine getirmelidir.

kurban-nasil-kesilir-ne-zaman-kesilir-islami-usullere-gore-kurban-kesimi-nasil-yapilir (3)

Ceyda Düvenci kimdir, nereli, kaç yaşında? Ceyda Düvenci kimdir, nereli, kaç yaşında?

Kurbanda önemli olan, kişinin niyetinin Allah için olması ve kurbanın kendisi adına kesilmesidir. Dolayısıyla kurbanın yurt içinde başka bir ilde ya da yurt dışında kesilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır. Kurban fiyatlarının kesilen ülkeye göre az veya çok olması bu durumu değiştirmez. Ancak yaşadığı yerde muhtaç ve fakirler varsa kişinin kurbanını orada kesip dağıtması daha uygun olur. Çünkü kişinin yaşadığı yerdeki fakirlerin ve komşuların onun üzerinde hakları vardır.

kurban-nasil-kesilir-ne-zaman-kesilir-islami-usullere-gore-kurban-kesimi-nasil-yapilir (4)

Kurban nasıl kesilir?

Kurban kesilirken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. İşte o hususlar;

- Usulüne göre bir kesim yapmış olmak için hayvanın yemek ve nefes borularıyla beraber iki atardamarından da en az birinin kesilmesi gerekir. Bu şekilde yapılan bir kesim sırasında, hayvanın omuriliğinin kesilmesi mekruhtur. Bu konuda etlik kesim ile kurbanlık kesim arasında bir fark yoktur.

kurban-nasil-kesilir-ne-zaman-kesilir-islami-usullere-gore-kurban-kesimi-nasil-yapilir (5)

- Hayvanın canı çıkmadan başının gövdesinden ayrılmamasına özen gösterilmelidir.

kurban-nasil-kesilir-ne-zaman-kesilir-islami-usullere-gore-kurban-kesimi-nasil-yapilir (6)

- Kurban edilecek hayvana acı çektirilmemeli ve eziyet edilmemelidir. Bu nedenle hayvanlar ehil kişiler tarafından keskin bir bıçakla kesilmeli ve boğazlama işlemi süratli bir şekilde yerine getirilmelidir.

kurban-nasil-kesilir-ne-zaman-kesilir-islami-usullere-gore-kurban-kesimi-nasil-yapilir

- Çevre temizliği için gerekli tedbirler alınmalıdır.

kurban-nasil-kesilir-ne-zaman-kesilir-islami-usullere-gore-kurban-kesimi-nasil-yapilir (7)

- Hayvanların bir diğerinin kesimini görecek şekilde yan yana bulundurulmamalarına azami özen gösterilmelidir.