KURBAN KOMİSYONU TOPLANDI, İŞTE ALINAN KARARLAR

Bu haber 22 Haziran 2022 saat 8:00 'de eklendi.

Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak’ın başkanlığında İlçe Kurban Hizmetleri Komisyonu, ilgili daire temsilcilerinin katılımıyla kurban hizmetleri ile ilgili hususların görüşülmesi için toplantı gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen toplantıya Kaymakam Murat Bulacak, İlçe Müftüsü Hayri Cihangeri, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü, İlçe Sağlık Müdürü Adem Karamehmetoğlu, Polatlı Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Mehmet Erhan Alpaydın, TDV Polatlı Temsilcisi Adil Yılmaz katıldı.

KÜÇÜKBAŞ VE BÜYÜKBAŞ HAYVAN SATIŞ VE KESİM YERLERİ

Büyükbaş ve küçükbaş kurban satış yeri olarak Konya yolu 8. km’de bulunan hayvan pazar yerinin belirlenmesine, Büyükbaş ve küçükbaş kurban kesim yeri olarak İğciler yolu 3. km’de bulunan Birlik Et Kombinası, İğciler yolu 2. km’de bulunan Polatlı Et Kombinası, Konya yolu 8. km’de bulunan hayvan pazarının belirlenmesine, küçükbaş kurban kesim yeri olarak Şentepe mahallesinde bulunan Makine İkmal Müdürlüğü bahçesinin, Şentepe mahallesinde bulunan kapalı pazar yerinin, Gülveren mahallesinde bulunan Temizlik İşleri Müdürlüğü bahçesinin ve Şehitlik mahallesi 13 Eylül caddesi ile Çamlıca caddesinin kesiştiği alanda bulunan yerlerin belirlenmesine karar verildi.

KURBAN SATIŞ VE KESİM YERLERİ HAZIR OLACAK

Kurban Hizmetleri Komisyonunca, kurban kesim ve satış yerlerinin insan ve hayvan sağlığı ve çevre sağlığı yönünden uygun hale getirilmelerinin sağlanmasına, Kesim yerlerine gelecek kişi sayısının mümkün olduğunca az olmasını sağlamak amacı ile hisse sahipleri dışında kimsenin kurban kesim yerlerine gitmemesinin teşvik edilmesine, Kurban kesim yerlerinde kesimlerin daha düzenli yapılması, zaman kaybının ve karmaşanın önlenmesi için randevu sistemi uygulanmasına, Bu bağlamda; Kurban kesim yeri olarak belirlenen yerlerin işletmecileri/sorumluları kurban kesilecek her bir gün için oluşturacakları randevulu kesim bilgisini içeren listeyi kurban kesim yerinin girişinde ve görülebilecek şekilde asılması ve her bir kişinin kurban kesim saatine ilişkin randevu bilgisi kurban kesim yerinden hizmet alacaklara SMS yoluyla bildirilmesine, Kesim işlemlerinin Bayramın ilk gününde yoğunlaşmaması için gerekli tedbirlerin alınmasına ve Bayramın üç gününe eşit sayıda randevu verilecek şekilde planlanmasına karar verildi. Kurbanlık satış yerlerinin hazır hale getirilerek İlçe Kurban Komisyonunca belirlenen 03.07.2022 tarihinden önce kurbanlık hayvan girişine izin verilmemesine, Kurbanlık satış yerlerine dinen kurban vasfı taşımayan hayvanların getirilmesine müsaade edilmemesine, Hayvan satış alanının etrafı sınırlandırılarak insan kalabalığını önlemek için hayvan ve insanların giriş-çıkışına uygun kontrollü̈ kapılar oluşturulup hayvan satış yerleri içinde uygun yönlendirmeler yapılmasına, Müşterilerin, hayvan satış alanlarında uzun süre kalmamaları için uyarılar yapılmasına, Hayvan satış ve kesim alanları içerisinde ulaşılabilir yerlerde el yıkamak için yeterli sayıda tuvalet ve lavabolar oluşturularak, abdesthanelerde ve tuvaletlerde devamlı sıvı sabun ve kağıt havlu bulundurulması, eksik malzeme olmaması için sorumlularca gerekli tedbirlerin alınması ve bu hususlarla ilgili olarak görevli bulundurulmasına, Kasapların; su geçirmeyen önlük, maske, eldiven, su geçirmez çizme kullanmasına, her hayvan kesiminden sonra eldiven değiştirilmesine, kesim aletlerinin yıkanmasına ve dezenfekte edilmesine, Müşterilerin hayvan satış alanlarına girerken bilgilendirme tabelalarını okumaları konusunda uyarılmasına karar verildi.

KESİM ÜCRETLERİ BELLİ OLDU

Komisyon üyeleri tarafından alınan kararlardan biride kurban kesim ücretleri oldu. Kurban kesim yerlerinden yararlanma ve kurban kesim işlerinde görevlendirilecek elemanlara verilecek ücret miktarının 2022 yılı kurban kesme ve kestirme ücretlerinin kesme, yüzme ve parçalama dahil büyükbaş hayvanlar için 750 TL, küçükbaş hayvanlar için 150 TL olarak belirlenmesine karar verildi.

KURBAN HAKKINDA VATANDAŞ BİLGİLENDİRİLECEK

Başta kist hidatik, şarbon, bruselloz, kırım kongo kanamalı ateşi, tüberküloz gibi hayvanlardan insanlara geçen hastalıklar olmak üzere toplum ve çevre sağlığı, etin usulüne uygun işlenmesi, pişirilmesi, tüketilmesi, sakatatın çöpe atılmaması, evcil ve yabani hayvanlara verilmemesi ve benzeri konularda vatandaşların aydınlatılması, Zoonotik hastalıklar ile ilgili bilgilendirici tabelaların hayvan satış yerleri ve hayvan kesim yerlerinde uygun alanlara asılması ve Kurban Rehberinden (Diyanet İşleri Başkanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı) yararlanılarak vatandaşlarımızı aydınlatma faaliyetlerine devam edilmesine karar verildi.

DENETİMLER ARTACAK

2022 yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğin 10. maddesinin 1. fıkrası gereğince Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık hayvanların sevklerinin kontrol ve denetimi açısından İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Jandarma Komutanlığı, Bölge Trafik İstasyon Amirliği ve Polatlı Belediyesi Zabıtası ile sıkı işbirliği ve koordinasyon sağlanarak belgesiz hayvan hareketlerine karşı düzenlenen yol kontrol ve denetimlerinin sayısının Ankara – Eskişehir, Polatlı – Yunak ve Polatlı -Ayaş karayollarında artırılmasına, Hayvan pazar yerlerinde satışların 03/07/2022 tarihinden öncesinde yaptırılmamasına, Salgın hastalıkların önlenmesi, kurbanlık hayvan işletmeleri ve hayvan sevkleri ile ilgili alınacak önlemler, kurbanlık hayvanların yüklenmesi, taşınması ve boşaltılması, kurbanlık hayvanların sevkleri sırasında yapılacak kontroller vb. hususların mezkûr tebliğde belirtilen şekilde uygulanmasına karar verildi.

KURBANLIK HAYVANI YAKALAMA EKİBİ KURULACAK

Büyükbaş hayvanların satış yerlerinden kaçmaması, yularlarının/iplerinin uzun ve sağlam olması için üreticiler ve satıcılar, kesim esnasında kaçırılmamaları konusunda kesici ve kesici yardımcıları ile kesim yerlerinde görüntü̈ kirliliği oluşmaması için Polatlı Belediyesi tarafından gerekli tedbirlerin alınmasına ve kaçan hayvanların yakalanması için Polatlı Belediyesince “Kurbanlık Hayvanı Yakalama Ekipleri” oluşturulması, telefon numaralarının uygun vasıtalarla vatandaşlara duyurulması ve hayvanın kaçması halinde Polatlı Belediyesinden yardım istenmesine karar verildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.