KURBAN KESİM ALANLARI VE KESİM FİYATLARI BELLİ OLDU

Bu haber 01 Temmuz 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Kurban Bayramına sayılı günler kala kurban kesim yerleri ve kurban hizmet hususları belli oldu. Kurban Hizmetleri Komisyonu, Polatlı’da vatandaşların dini ibadetlerini gerekli hijyen kurallarına, usulüne uygun şekilde gerçekleştirebilmesi için Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak’ın başkanlığında 25 Haziran tarihinde bir araya geldi. Gerçekleştirilen toplantıda Kurban Satış ve Kesim Yerleri ve uygulamalar belli oldu. Gerçekleşen toplantı da 2021 yılı kurban kesim fiyatları da açıklanan kararlar arasında yerini alıyor.

2021 YILI KURBAN KESİM YERLERİ BELLİ OLDU

Büyükbaş ve küçükbaş kurban satış yeri olarak Konya yolu 8. km’de bulunan Hayvan pazar yeri, Büyükbaş ve küçükbaş kurban kesim yeri olarak İğciler yolu 3. km’de bulunan birlik Et Kombinası, İğciler yolu 2.Km’de bulunan Polatlı Et kombinası, Konya yolu 8. Km’de bulunan Hayvan pazarı, Küçükbaş Kurban kesim yeri olarak Şentepe Mahallesinde bulunan Makine İkmal Müdürlüğü  bahçesi, Şentepe Mahallesinde bulunan kapalı pazar yeri, Gülveren Mahallesinde bulunan Temizlik İşleri Müdürlüğü bahçesi, Şehitlik Mahallesi 13 Eylül Caddesi ile Çamlıca Caddesinin kesiştiği alanda bulunan yerler olarak belirlendi. Kurban kesim yerlerinde Kurban Hizmet komisyonları insan ve hayvan sağlığı, Covid-19 tedbirleri ve çevre sağlığı yönünde alanları uygun hale getirecek. Kurban kesim alanlarına sadece hisse sahiplerinin gelmesi konusunda da teşvikte bulunulacak. Covid-19’un bulaşma riskini en aza indirmek için randevu sistemi uygulanmasına, kurban kesim yerlerinin işletmecileri, sorumluları  tarafından her bir kişinin kurban kesim saatine ilişkin randevu bilgisi kurban kesim yerinden hizmet alacaklara SMS yoluyla bildirilmesine karar verildi.

BELİRLENEN KESİM YERLERİ DIŞINDA KESİM YAPILMASINA MÜSAADE EDİLMEYECEK

Kurban kesim ve satış yerleri bayramdan 15 gün önce (Pazar yerlerinde gerçekleştirilecek ise 15 günlük sürede) kesim ve satışa hazır hale getirilmesi gerekiyor.  05 Temmuz tarihinden önce hayvan hareketlerinin başlatılmaması, kesim işlemlerinin de bayramın ilk 3 güne yayılmasının özendirilmesi ve Kurban Hizmetleri Komisyonunca denetlenmesi, denetleme neticesinde eksiklik tespit edilir ise eksikliklerin ilgili kurumlara bildirilmesi ve takip edilmesine karar verildi. Kurban kesim yeri olarak üstü kapalı semt pazarı, araç yıkama yerleri ve kapalı otopark, kurbanlık satış yerleri yanına kurulacak kesim yerleri, belirlenen yerler dışında çevre ve görüntü kirliliğine neden olacak şekilde yol kenarları, park ve bahçeler, dere yatakları gibi yerlerde kurban kesilmesine kesinlikle müsaade edilmeyecek.

KURBAN KESİM FİYATLARI BELLİ OLDU

Kurban bayramı günlerinde yaşanan trafik ve güvenlik sorunları ile hayvan hırsızlıklarının önlenmesi için gerekli tedbirler İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Jandarma Komutanlığı ve Polatlı Belediyesi Zabıta ekipleri tarafından alınacak. Vaaz ve hutbeler başta olmak üzere yazılı ve görsel medyadan da yararlanılarak kurbanın fiziki görünümü, yaşı, sağlık durumu ve diğer hususlarda vatandaş bilgilendirilecek. Kurban kesim yerlerinden yararlanma ve kurban kesim işlerinde görevlendirilecek kişilere verilecek ücret miktarı 2021 yılı kurban kesme ve kestirme ücretlerinin kesme, yüzme ve parçalama dahil büyükbaş hayvanlar için 400,00 TL, küçükbaş hayvanlar için 100,00 TL olarak belirlenmesine karar verildi. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.