Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ'i Resmî Gazete'de yayımlandı.

AFAD duyurdu: Kahramanmaraş fena sallandı! AFAD duyurdu: Kahramanmaraş fena sallandı!

Buna göre, il ve ilçelerde Kurban Hizmetleri Komisyonu kurulacak. Komisyon, 16 Haziran'da başlayacak Kurban Bayramı dolayısıyla şehirlerde kurban satış ve kesim yerleri tesis edecek, kesimler sırasında gerekli tedbirleri alacak.

Kurban satış yerleri, İstanbul'da Kurban Bayramı'ndan 15 gün önce, diğer illerde ise Kurban Bayramı'ndan 1 ay önce hazır hale getirilecek, bu tarihten önce kurbanlık hayvan girişine izin verilmeyecek.

Tebliğe göre İstanbul'a kurbanlık hayvan girişleri 1 Haziran'dan itibaren başlayacak.

CEZALARA ZAM GELDİ

Halk eğitim merkezlerinde 20 saatlik "Kurban Kesim Elemanı" yetiştirme ve geliştirme kursu düzenlenecek. Komisyon tarafından, kesim yerlerinin genel sağlık şartlarına uygun olup olmadığı denetlenecek.

Kurban kesimi sırasında yoğunluğu önlemek için randevu sistemi uygulanacak.

Park, bahçe, sokak gibi umuma açık yerlerde kurban kesenler ile kurallara uymayan tesislere idari para cezası uygulanacak. Ayrıca kesim yerine götürülürken ve kesilirken kurbanlık hayvanlara eziyet edenlere ceza verilecek.

Umuma açık alanlarda, parklar, bahçeler, caddeler, sokaklar ve bina önlerinde kurban satışı ve kesimi gibi faaliyetlerde bulunanlar ile kesime uygun olmayan yerlerde bu tür faaliyetlerde bulunan ve gerekli önlemleri almayan kişilere Çevre Kanunu’nun 20. maddesi gereğince 4 bin 810 TL idari para cezası uygulanacak. Geçen sene ceza miktarı 3 bin 36 TL idi.

İHA