KUR’ANDA CENNET NİMETLERİNİN ÖZELLİKLERİ ADLI MAKALE YAYINLANDI

Bu haber 26 Kasım 2020 saat 15:00 'de eklendi.

Polatlı İlçe Müftülüğü tarafından Polatlı Halkını bilgilendirilmeye yönelik makaleler yayınlanmaya devam ediyor. Polatlı İlçe Müftülüğünün yayınladığı makalelerden biride Polatlı İlçe Müftülük Vaizi Osman Yılmaz Hoca’nın “Kur’anda Cennet Nimetlerinin Özellikleri” adlı makale yer aldı.

Polatlı Müftülüğü İlçe Vaizi Osman Yılmaz hocanın yazdığı makalede, “Âlemlerin Rabbi Yüce Allah’ımıza sonsuz hamd-ü senalar olsun. Rahmet elçisi gözümüzün nuru Sevgili Peygamberimize de sonsuz salat ve selam olsun. Allah’ın rahmeti bereketi ve mağfireti hepimizin üzerine olsun.! Bu yazımızda Kur’an-ı Kerime göre Cennet nimetlerinin özelliklerinden bahsedeceğiz” ifadeleri yer aldı.

KUR’ANDA CENNET NİMETLERİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Cennet ehli, Cennetin kapısında güzel bir şekilde karşılanacaktır: ‘’Rablerine karşı gelmekten sakınanlar da gruplar halinde cennete sevkedilecek. Nihayet oraya vardıklarında cennetin kapıları açılmış olacak; Cennetin bekçileri onlara, “Selâm size! Hoş geldiniz! Ebedî olarak kalmak üzere buyurun girin cennete!” diyecek. Cennet ehli, Cennette korku, keder ve tasadan uzak olacaktır: ‘’Onlar orada Cehennemin hışırtısını bile duymazlar. Canlarının istediği nimetler içinde ebedi olarak kalırlar.’’ ‘’En büyük korku bile onları tasalandırmaz. Ve melekler onları, ’İşte bu size addedilen mutlu gününüzdür. ’diyerek karşılarlar.

ORADA ONLAR EBEDÎ KALICIDIRLAR

Cennet, ebedi saadet yurdudur, ‘‘İman edip dünya ve âhiret için yararlı işler yapanlara gelince -ki hiç kimseye gücünün üstünde bir vazife yüklemeyiz- işte onlar cennetliklerdir. Orada onlar ebedî kalıcıdırlar. (Araf,48) Muhammed Süresi 15. ayette Cennetteki 4 nehirden bahsedilir:  Bozulmayan sudan ırmaklar vardır.  Tadı değişmeyen sütten ırmaklar vardır.  İçenlere lezzet veren şaraptan ırmaklar vardır. Süzme baldan nehirler vardır.

RABLERİNDEN BİR BAĞIŞLANMA VARDIR

 Orada onlar için meyvelerin her çeşidi vardır. ( Muhammed süresi,15)  Rablerinden bir bağışlanma vardır. ( Muhammed süresi,15) ‘’Canlarının istediği ve gözlerinin hoşlandığı her şey oradadır. Siz orada ebedî olarak kalacaksınız.” (Zuhruf,71)  Onlar için altın tepsiler ve kadehler dolaştırılır. Canlarının istediği ve gözlerinin hoşlandığı her şey oradadır. Siz orada ebedî olarak kalacaksınız. Altın bilezikler, ipekten elbiseler vardır:  ‘’İşte onlara, alt taraflarından ırmaklar akan Adn cennetleri vardır. Onlar Adn cennetlerinde tahtlar üzerine kurularak orada altın bileziklerle bezenecekler; ince ve kalın ipekten yeşil elbiseler giyecekler. Ne güzel karşılık ve ne güzel kalma yeridir! ‘’ (Kehf Süresi,31)

ORADAKİ ELBİSELERİ DE İPEKTİR

 “Onlar, Adn cennetlerine girerler. Orada altın bilezikler ve incilerle süslenirler. Oradaki elbiseleri de ipektir.” (Fatır,33)  Cennette boş ve yalan söz işitmek yoktur: ‘’Orada boş söz işitmezler. Yalnızca “selâm!” (sözünü) işitirler. Orada sabah akşam rızıkları da vardır.” (Meryem,62)  “Orada ne bir boş söz işitirler, ne de bir yalan.” (Nebe,35)  Orada yüksek tahtlar, konulmuş kadehler, sıra sıra yastıklar, serilmiş gösterişli yaygılar vardır. (Ğaşiye,13)  Cennetin genişliği gök ile yer arası kadar vardır: ‘’Rabbinizin bağışına ve genişliği göklerle yer arası kadar olan, Allah’tan gereği gibi korkanlar için hazırlanmış bulunan cennete koşun!’’ (Al-i İmran, 133) ‘Rabbinizden bir mağfirete; Allah’a ve peygamberine inananlar için hazırlanmış olup, genişliği gökle yerin genişliği kadar olan cennete koşuşun. İşte bu Allah’ın lütfudur. Onu dilediğine verir. Allah büyük lütuf sahibidir.’’ (Hadid,21)

CENNET EHLİ  CENNETTEKİ NİMETLERİ DÜNYADAKİ NİMETLERE BENZETİRLER

Cennet ehli, Cennetteki nimetleri dünyadaki nimetlere benzetirler: ‘’İnanıp yararlı işler yapanlara, altlarından ırmaklar akan cennetlerle müjdele! Onlar orada herhangi bir meyveden rızıklandırıldıklarında: “Bu daha önce de rızıklandığımız şeydir” derler ve o rızık birbirinin benzeri olmak üzere, kendilerine sunulacak. Orada çok temiz zevceler de onların. Hem onlar orada ebedî kalacaklar. (Bakara,25) Etraflarında ölümsüz hizmetçiler dolaşır, onları görünce saçılmış inciler sanırsın. Cennetliklerin Kalplerinde kin ve nefret yoktur: ‘’Orada, kalplerinde bulunan kini çıkarıp atarız. Onların altlarından ırmaklar akar. “Bizi buna erdiren Allah’a hamdolsun. Eğer Allah bizi doğru yola sevk etmeseydi biz doğru yola erişemezdik. Şüphesiz Rabbimizin peygamberleri bize gerçeği getirmişler.” derler.  Onlara şöyle seslenilir: “İşte size cennet! Yaptıklarınıza karşılık buna varis oldunuz”. (Araf, 43) makalede bu bilgilere yer verildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.