KUR’ANA GÖRE AMELLERİ BOŞA GİDENLER

Bu haber 02 Aralık 2020 saat 8:00 'de eklendi.

Polatlı İlçe Müftülüğü tarafından Polatlı Halkını bilgilendirilmeye yönelik yazılar yayınlanmaya devam ediyor. Polatlı İlçe Müftülüğünün yayınladığı yazılardan biride Polatlı İlçe Müftülük Vaizi Osman Yılmaz Hocanın, “Kur’ana göre amelleri boşa gidenler” konulu makalesi yer aldı. Yayınlanan makalede, “Bütün övgüler âlemlerin Rabbi Yüce Allah’ımıza mahsustur. Rahmet elçisi sevgili peygamberimize sonsuz salat-u selam olsun. Değerli kardeşlerim, bu yazımızda hepimiz için fevkalade önemli olan bir konuya değineceğiz. ‘ Kur’an-ı Kerim’e Göre Amelleri Boşa gideren Günahlar’ dan bahsedeceğiz”

ALLAH’IN BİR OLDUĞUNA(TEVHİD) İMAN ETMEYEN KİŞİ MÜŞRİKTİR

Kur’an-ı Kerimde Yüce Rabbimiz, bir takım günahları işleyen kimselerin amellerinin boşa gideceğini haber verir. Ne acı bir şeydir ki, kişi o kadar çalışmıştır ama çalışmasının neticesi boşa gitmiştir. Cennete gideceğini ümit ederken amel defterindeki sevaplar silinmiştir… Rabbim böyle kötü akıbetten hepimizi korusun. Şimdi tek tek amelleri boşa çıkaran bu günahlardan bahsedeli: Şirk Koşmak: Allah’a iman etmekle beraber, Allah’ın bir olduğuna(Tevhid) iman etmeyen kişi müşriktir. Böyle kişilere ‘Seni kim yarattı?’ diye sorsanız, ‘Allah yarattı.’ derler. Lakin böyle kimseler Allah’ın yanında başka ilahlar edinirler. Ve onları Allah’la denk tutarlar. Allah’ı sever gibi o sahte ilahlarını severler. Müşrik kişinin amelleri boşa gider. Çünkü Allah, kendisine eş koşulmasını kesinlikle affetmez. ‘’Andolsun, sana ve senden önceki peygamberlere şöyle vahyedildi: “Eğer Allah’a ortak koşarsan elbette amelin boşa çıkar ve elbette ziyana uğrayanlardan olursun.” (Zümer,65) Allah’a ortak koşanlar, kendilerinin kâfirliğine bizzat kendileri şahitlik ederlerken, Allah’ın mescitlerini imar etme salâhiyetleri yoktur. Onların bütün işleri boşa gitmiştir. Ve onlar ateşte ebedî kalacaklardır.” (Tevbe,17)

O KİŞİ ÂHİRETTE DE HÜSRANA UĞRAYANLARDANDIR

Küfür: İnkâr etmek demektir. İman esaslarından herhangi birini inkâr eden kişi kâfirdir. Kişinin kâfir olarak ölmesi, amellerinin boşa gitmesine ve ebedi olarak Cehennemde azap çekmesine sebep olur. ‘Kim inanmayı reddederse ameli kesinlikle boşa gider. O kişi âhirette de hüsrana uğrayanlardandır.’ (Maide,5)“Ayetlerimizi ve ahiret gününe kavuşmayı yalanlayanların yaptıkları ameller boşa gitmiştir. Ancak böyleleri yaptıklarının karşılığı ile cezalandırılacaklar.”(Araf, 147)‘’Şüphesiz, inkâr edip kâfir olarak ölenler, Allah’ın, meleklerin ve bütün insanların laneti bunların üzerinedir. (Bakara, 161) Dinden Dönmek: İrtidat etmek de denir. Önceden Müslüman iken daha sonra İslam’ı terk eden kişiye ‘Mürted’ denir. Böyle kişilerin inanç noktasında zihinlerinde oluşan sorular cevaplandırılmalı, niçin İslam dinini terk ettiği öğrenilip o hususlardaki şüpheleri ve soru işaretleri giderilmelidir. Değilse İslam’dan dönmek hem dünyada hem ukbada elim bir cezayı gerektirir. Dinden dönenlerin amelleri boşa gider.‘’Sizden kim, dininden döner ve kâfir olarak ölürse, onların yaptıkları işler dünyada da ahirette de boşa gider. Onlar cehennemliktirler ve orada devamlı kalırlar.” (Bakara,217) ‘’Şüphesiz ki imanı küfürle değişen kimseler, Allah’a hiçbir zarar veremezler. Onlar için can yakıcı bir azap vardır.’’ (Âl-i İmran, 177) ‘’İman edip sonra inkâr edenleri, sonra yine iman edip tekrar inkâr edenleri, sonra da inkârlarını arttıranları Allah ne bağışlayacak ne de onları doğru yola iletecektir.’’ (Nisa,137)

RİYA, KUR’ÂN’DA KÂFİRLERİN TAŞIDIĞI BİR ÖZELLİK OLARAK ZİKREDİMİŞTİR

Riyâ: Amellere gösteriş karıştırmaktır. Allah’tan başkasının memnuniyetini kazanmak için ibadet etmek, hayır – hasenat yapmaktır. Riya, Kur’ân’da kâfirlerin taşıdığı bir özellik olarak zikredimiştir. Zâhiren Allah’a ibadet ve kulluk amacı taşıyor gibi görünen, ancak özünde başkalarına karşı kendini üstün gösterme, itibar kazanma, takdir görme, dünyalık elde etme gibi düşüncelerle yapılan bu gibi amellerin Allah katında hiçbir değeri yoktur. Amellerimizde rıza-i ilahi olmalıdır. Allah, kendi rızası gözetilmeden yapılan amellere bir ecir / karşılık vermez.Nitekim ayet-i kerimede: ‘‘Onların yaptıkları bütün amellerine yöneldik ve onları dağılmış zerreciklere çevirdik.’’ buyrulmaktadır. (Furkan, 23)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.