KURAKLIK TARIMI VURDU!

Bu haber 31 Mayıs 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Türkiye’nin hububat ambarı Polatlı’da çiftçiler kuraklık tehdidiyle karşı karşıya. Nisan ve Mayıs aylarında yağışın yetersiz olması sebebiyle tarımsal kuraklık ciddi şekilde hissediliyor. Özellikle kıraç tarlalar, yaşanan kuraklık nedeniyle biçerdöver giremeyecek durumda. Bu durum saman yokluğuna yol açacağından hayvancılık sektörünün de kuraklıktan etkilenmesi bekleniyor.

YEŞİL MAHSÜLLERDE ETKİLENECEK

Polatlı’da tarımsal üretimin hayat damarı olan Sakarya Nehrinin Polatlı kısmında yer alan bölümü, bilinçsiz ve aşırı sulama sebebiyle yine kurudu. Nehir güzergâhında ekili olan yeşil mahsul ürünler için de tehlike çanları çalınıyor. 10 yılı aşkın süredir Polatlılı sulu tarım yapan çiftçilerin korkulu rüyası olan Sakarya Nehrinin kurumasıyla birlikte çiftçi yine kara kara düşünüyor. Türkiye’nin en önemli soğan ve pancar üretim merkezi olan Polatlı’da, yeşil mahsullerin üretimi de kuraklık nedeniyle tehlikeyle karşı karşıya. Pancar ve soğanda zararın yüz binlerce lira olması bekleniyor.

ÜRÜNDE BÜYÜK KAYIP VAR

Türkiye’de hem hububatta hem de bakliyatta üretimle ilgili önemli sorunlar var. Kuraklık nedeniyle üretimde büyük düşüş bekleniyor. Hububatta yüzde 50’nin üzerinde kayıp olması tahmin ediliyor. Nisan ve Mayıs ayında yağışın beklenen düzeyde olmamasından dolayı tarladaki ürünlerin boyu yeterli seviyeye gelmedi ve verim oldukça düşük seviyede kaldı. Özellikle arpa ve buğdayda yaşanacak büyük kayıp Polatlı çiftçisini endişelendiriyor. Bu yıl arpa üretimindeki kayıplar sebebiyle piyasada arpa bulmakta oldukça zorlaşacak gibi görünüyor.

MALİYETLER ARTTI

Dövizdeki artışa bağlı olarak gübre, mazot, ilaç, tohum fiyatları artıyor. Sadece gübre fiyatları, 2020- 2021 Mart döneminde yüzde 46 ile yüzde 67.9 oranında artış gösterdi. Polatlı çiftçisi geçen yıldan bu yana özellikle gübre ve mazottaki artışla birlikte hububat yetiştirmekte oldukça zorlu bir yılı geride bıraktı. 2021 yılı da benzer bir durumla çiftçileri epeyce maliyet açısından zorlarken, üstüne bu yıl son yılların en düşük yağış miktarı sebebiyle yaşanan kuraklık beraberinde hububatta yüzde 50 sevilerinde bir kaybın meydana gelmesine sebep olacak gibi görünüyor. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.