KURAKLIK DESTEĞİNDEN HALA SES YOK!

Bu haber 15 Ekim 2021 saat 9:41 'de eklendi.

Türkiye’nin hububat ambarı olarak gösterilen Polatlı’da çiftçiler kuraklık ve doğal afetler nedeniyle bu yıl oldukça zor bir sezonu geride bıraktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çiftçiye tarımsal kuraklık desteği verileceğini açıklamış ve Eylül ayı başında desteğin detayları belli olmuştu. Ekim ayı öncesi kuraklık desteğinin detaylarının belli olması Polatlı çiftçisini bir nebze olsun sevindirmişti ancak çiftçilere verilecek kuraklık desteklerinden hala ses yok! Polatlı’da tarımsal kuraklık nedeniyle yüzde 55 oranında hasar tespit edilirken ekim zamanının çoktan başladığı Polatlı’da çiftçiler borçla gübre ve tohum almak durumunda kaldı. Polatlı’daki bazı çiftçiler tarlalarını ekerken ya gübre miktarını azaltıyorlar ya da normalde ekimde kullandıkları gübrenin daha düşük kalitede olanını kullanmak zorunda kalıyorlar.

POLATLI’DA HASAR YÜZDE 55

Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü hasar tespitini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çiftçiye tarımsal kuraklık desteği verileceği açıklamaları sonrası yoğun çalışma gerçekleştirerek kısa sürede tamamladı ve ilgili mercilere gönderdi. İlçe genelinin kuraklıktan etkilendiği belirtilirken tarım arazilerinde yüzde 55 hasar tespit edildi. Tespit edilen bölgeler ilgili yerlere gönderildi ve kuraklık desteğiyle ilgili detayların belirlenmesinin üzerinden de zaman geçti fakat çiftçinin hesabına henüz bir para yatırılmadı.

ÇİFTÇİNİN EKİM GÜCÜ ZAYIFLADI

Zor bir hasat dönemi geçiren Polatlı çiftçisi şimdi yeteri kadar para kazanamadığı hasat sezonu sonrasında ekim için kara kara düşünüyor. Çiftçilerin yeniden ekim için maddi gücü olmadığını belirten sektör temsilcileri, bu dönemde çiftçilerin paraya ihtiyaç duyduğunu gübre, tohum ve yakıt alması gerektiğini belirtiyorlar. Ekim öncesi en azından bu paranın verilmesi çiftçiye bir nefes olacağına dikkat çekiliyordu. Diğer yandan çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçların ertelenmesinin ise yüksek faizle yapıldığını ve yapılandırmanın bir anlamanın olmadığı ifade ediliyor.

ÇİFTÇİ ZOR DURUMDA

Polatlı’da yaşanan tarımsal kuraklık nedeniyle çiftçiler son yıllarda zor günlerden geçiyor. Kuraklık desteklerinin açıklanmasıyla bir nebze olsun umutlanan Polatlı çiftçisi kuraklık desteğinin hesaplara yatmaması nedeniyle önünü göremiyor. Çiftçi ekim zamanının gelmesi nedeniyle borçla tohum ve gübre almak zorunda kaldı. Tarımsal kuraklık nedeniyle verim kaybı yaşandı ve Polatlı çiftçisi büyük oranda verim kaybı yaşadı. Polatlı çiftçisi zamlarla birlikte iyice artan tohum ve gübre almakta zorlanıyor. Kuraklık desteklerinin bir an önce açıklanması isteniyor.

ÇİFTÇİ GÜBREYİ AZALTMAK ZORUNDA KALDI

Yaşanan tarımsal kuraklık nedeniyle istediği verimi alamamasından dolayı maddi kayıp yaşayan ve bu dönemde tarlalarını ekmeye başlayan Polatlı çiftçisinin, ekim zamanına kadar kuraklık desteklerinin yatmamasından dolayı cebine ekstra bir para girmedi. İmkanları kısıtlı hale gelen Polatlı’daki bazı çiftçiler tarlalarını ekerken ya gübre miktarını azaltıyorlar yada normalde ekimde kullandıkları gübrenin daha az kaliteli olanını kullanmak zorunda kalıyorlar.

DEKAR BAŞINA 100 LİRAYA KADAR DESTEK VERİLECEK

Kuraklıktan dolayı verim kaybı yaşayan çiftçiye, verim kaybı oranında dekar başına 100 liraya kadar destek verilecek. Söz konusu karar; 2021 yılında Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olarak kuru şartlarda hububat ve baklagil üretimi yapan ve iklimsel fakörlere bağlı olarak gerçekleşen yetersiz yağış nedeniyle Bakanıkça belirlenen tarım havzalarında yüzde 30 ve üzeri verim kaybı yaşayan çiftçilere, bir deaya mahsus olmak üzere desekleme ödemesi yapılması amacıyla, uygulanacak desteğe lişkin usul ve esasları kapsıyor. 2021 yılında iklimsel faktörlere bağlı olarak gerçekleşen yetersiz yağış nedeniyle Bakanlıkça belirlenen tarım havzalarındaki köylerde-mahallelerde Karar kapsamındaki yetiştirdikleri ürünlerinde yüzde 30 ve üzeri verim kaybı gören ÇKS’ye kayıtlı çiftçilere (kamu tüzel kişileri hariç), ÇKS’de kayıtlı üretim alanları dikkate alınarak zarar oranlarına karşılık gelen, miktarlarda doğrudan gelir desteği olarak destekleme ödemesi yapılacak. Verim kayıplarının belirlenmesinde ilgili tarım havzasının yağış durumuna ilişkin meteorolojik veriler ile TARSİM ve il/ilçe hasar tespit komisyonları dikkate alınarak il/ilçe tahkim komisyonları tarafından belirlenen oranlar esas alınacak. Verim Kaybı oranına göre yüzde 30-39 arası zarar tespit edilen bölgelerde dekar başı 30 lira, yüzde 40-49 olanlara 40 lira, yüzde 50-59 olanlara 50 lira, yüzde 60-69 olanlara 60 lira, yüzde 70-79 olanlara 70 lira, yüzde 80-89 olanlara 80 lira, yüzde 90-99 olanlara 90 lira ve yüzde yüz hasar olan bölgelerde 100 lira destek ödemesi yapılacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.