Kültür Sanat Muhabirleri Derneği tarafından her yıl düzenlenen "Medya, Kültür Sanat ve Turizm Buluşmaları" etkinliği, Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle Kars'ta başladı. Gazetecilerin Kars’ın coğrafi, tarihi ve kültürel güzelliklerini keşfetme imkânı bulduğu seyahatte sırdaki durak Kars Peynir Müzesi oldu.

Kars Peynir Müzesi

Kars Peynir Müzesi, Türkiye'nin ilk ve tek peynir müzesidir. Tarihi Süvari Tabyası'nda bulunan müze, 2022 yılında kurulmuştur.

Müze, ziyaretçilerine peynir üretimi ve kültürü hakkında zengin bir bilgi sunarak büyükbaş hayvanların tükettiği endemik bitkilerden hayvanlara, süt dolu güğümlerden yaylalardaki yaşama kadar birçok konuyu ele alıyor.

Kars Peynir Müzesi0

15 Temmuz Gazisi İsa Pirihan o gece yaşadıklarını anlattı! 15 Temmuz Gazisi İsa Pirihan o gece yaşadıklarını anlattı!

30’DAN FAZLA PEYNİR ÇEŞİDİ BULUNUYOR

Toplamda 1100 metrekarelik dolaşılabilir alanda bulunan müzede, Kars'ta üretilen peynirlerin özelliklerinin tadını veren endemik çiçekler de tanıtılıyor. 30’dan fazla peynir çeşidinin sergilendiği müze ayrıca “Dünya’nın 18. Peynir Rotası” olarak tescillenmiştir.

Kars Peynir Müzesi20

Kars Peynir Müzesi, sadece peynir üretimi hakkında bilgi edinmekten öte, ziyaretçilerine kapsamlı bir deneyim sunuyor. Müzede yer alan Gravyer Yapımı, Peynir Salonu, Video Odası, Temsili Kars Garı, Kars Bitki Örtüsü, Ankara Gazi Garı, Kars Evleri ve Şef ve Atölye bölümleri sayesinde, peynirin yaylalarda elde edilen sütün sofralara uzanan yolculuğunu adım adım takip edebiliyorsunuz.

Kars Peynir Müzesi30

KARS’IN YÖRESEL YEMEKLERİ DE MÜZEDE

Müzede Kars’ın yöresel yemekleri de sergileniyor. Kars mutfağı, bölgenin coğrafi konumu ve tarihi geçmişinden etkilenerek oldukça zengin ve lezzetli bir mutfaktır.

Kars mutfağında sıklıkla kullanılan et, süt ürünleri, tahıllar ve sebzeler, yöresel yemeklere özgün bir lezzet katmaktadır.

Yöresel Kars

Muhabir: BÜŞRA ÇİNKAYA DOĞAN