Yeni Hayat kimin eseri milli edebiyat? Yeni Hayat kimin eseri milli edebiyat?

Netflix'in son yapımlarından birisi olan yerli film Kül oyuncularından Funda Eryiğit'in biyografisi izleyiciler tarafından araştırılıyor. Sizler için Funda Eryiğit hakkında merak edilenleri haberimizde cevaplardık. Peki, Kül filminin Gökçe'si Funda Eryiğit kimdir kaç yaşında? Funda Eryiğit nereli sevgilisi ve oynadığı dizi filmler? gibi soruların cevaplarono haberimizde bulabilirsiniz. İşte detaylar... 

Kül filminin Gökçe'si Funda Eryiğit kimdir kaç yaşında?

Funda Eryiğit, Türk bir oyuncudur ve 6 Kasım 1984'te Hollanda'nın Zwolle'de doğmuştur. Aslen Samsun Bafralıdır.  Kökenleri Çerkes ve Gürcü'dür. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünü tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünden mezun olmuştur. 2012-2013 sezonunda İstanbul Devlet Tiyatrosu'nun sahnelediği "Sessizlik" adlı oyundaki performansıyla 18. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri'nde "müzikal/komedi dalında en iyi kadın oyuncu" ödülünü kazanmıştır. Ayrıca 17. Afife Tiyatro Ödülleri'nde "en iyi kadın oyuncu" dalında aday gösterilmiştir. 2019'da Craft Tiyatro'da sahnelenen "Fotoğraf 51" adlı oyunda "Rosalind Franklin" karakterini canlandırarak 23. Afife Tiyatro Ödülleri'nde "yılın en başarılı kadın oyuncusu" ödülünü almıştır. Poyraz Karayel dizisinin 3. sezonunda yer almaya başlayan Eryiğit, 1 Ocak 2021'de FOX'ta yayımlanmaya başlayan "Son Yaz" dizisinin 1. sezonunda "Canan Kara" karakterini canlandırmıştır.

Funda Eryiğit nereli? 

Funda Eryiğit, aslen Samsun Bafralıdır. 

Funda Eryiğit sevgilisi? 

Funda Eryiğit'in, yönetmen sevgilisi Berkun Oya'dır.

Funda Eryiğit oynadığı diziler 

Funda Eryiğit; Canım Ailem, Eski Hikaye, Karadayı, “Eksik”, “Aden”, “Limonata”, “Can Kırıkları”, “Hakan Muhafız”, “Bir Başkadır” gibi birçok dizi ve filmde rol aldı. 2008-2009 yılında güzel oyuncu, ilk televizyon deneyimini atv ekranlarında izleyicilerle buluşan "Canım Ailem" dizisinde hayat verdiği Seyhan karakteri ile yaşamıştır. Uğur Yücel, Ozan Güven, Şebnem Bozoklu, Ezgi Mola ve İlker Aksum gibi başarılı oyuncularla rol aldığı "Canım Ailem" dizisi, kariyerinin belki de en önemli noktalarından biri olmuştur. Canım Ailem dizisinin ardından "İş Arıyoruz" ve "Ev" isimli sinema filmlerinde rol alan oyuncu, 2011 yılında İstanbul'un Altınları dizisinde Ayşegül karakterine hayat vermiştir. Ancak, reytinglerde istenilen başarıyı yakalayamayan dizi, erken veda etmek zorunda kalmıştır. Funda Eryiğit, 2012 yılında yayınlanan "Uçurum" dizisinde Pınar, 2013 yılında yayınlanan "Eski Hikaye" isimli dizide Türkan olarak sevenlerinin karşısına çıkmıştır. 2014 yılında "Karadayı"nın 3. sezonunda diziye dahil olan oyuncu, Belgin karakteriyle büyük başarı yakalamıştır. "Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz", "Gecenin Kraliçesi", "Can Kırıkları" gibi dizilerde de rol alan başarılı oyuncu, Netflix dizisi "Bir Başkadır"da hayat verdiği Ruhiye karakteriyle kariyerini başka bir noktaya taşımayı başarmıştır.