KÜÇÜK ESNAF VE ÇİFTÇİYİ SEVİNDİRECEK KANUN TEKLİFİ

Bu haber 15 Ekim 2021 saat 9:21 'de eklendi.

AK Parti Milletvekilleri tarafından hazırlanan 65 maddelik yeni vergi paketinin görüşmeleri, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde devam ediyor. Düzenlemeyle Polatlı’daki küçük esnaf ve kuraklık nedeniyle zor günler geçiren Polatlı çiftçisini sevindirecek gelişmeler olacak. Düzenlemeyle birlikte yıllık cirosu belli bir seviyenin altında olan küçük esnaftan gelir vergisi alınmayacak. Ayrıca çiftçilere ödenen desteklerden kesilen vergin 5 yıl geriye dönük şekilde iade edilecek.

KÜÇÜK ESNAF GELİR VERGİSİNDEN MUAF OLACAK

Kanun teklifi, küçük esnafa vergi muafiyeti getiriyor. Yapılacak düzenlemeyle yıllık cirosu 240 bin liranın altındakiler gelir vergisinden muaf olacak. Buna göre, yıllık cirosu 240 bin liranın altında olan mükellefler, gelir vergisinden muaf olacak. Türkiye’de bu durumda 900 bine yakın esnaf bulunuyor.

ÇİFTÇİYE VERGİ İADESİ

Gelir Vergi Kanunu’nda yapılan değişiklik sonucu, kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılan tarımsal destek ödemeleri üzerinden tevkif edilerek tahsili yapılan gelir vergisi, çiftçilerin düzeltme zamanaşımı süresi içinde tarha yetkili vergi dairelerine başvurmaları ve dava açmamaları, açılmış davalardan vazgeçmeleri şartıyla, tahsil tarihinden itibaren hesaplanacak faiziyle ret ve iade edilecek. Çiftçiler, beyanname vermeden kaynaktan kesinti yapılarak vergilerini ödeyecekler. Teklife yeni eklenen maddeye göre çiftçilere ilave ödeme yapılacak. Son 5 yılda desteklerden kesilen vergiler, faiziyle birlikte iade edilecek. Bu düzenlemeden yararlanmak için vazgeçilen davalarla ilgili daha önce verilmiş ve kanun yolu tüketilmemiş kararlar uyarınca, taraflara tebliğ edilip edilmediğine bakılmaksızın işlem yapılmayacak, idarece de açılmış davalar sürdürülmeyecek, faiz, yargılama giderleri ve vekalet ücretine hükmedilmeyecek, hükmedilmişse ödenmeyecek. Çiftçi Kayıt Sistemi’ndeki 2 milyon kişiye yaklaşık 5 milyar liralık ödeme yapılması bekleniyor.

İNTERNET ÜZERİNDEN KAZANANLARA VERGİ KOLAYLIĞI

Gelir Vergi Kanunu’nda yapılan teklif ile internetten para kazananlara da vergi ödeme kolaylığı getiriliyor. İnternetten para kazanan kişiler, sosyal medya üzerinden aldıkları reklamların vergisini ödemek için bankada hesap açacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.