KUBAT: TARIM POLİTİKASI BİR AN ÖNCE ŞEKİLLENDİRİLMELİ

Bu haber 08 Temmuz 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Hububat hasatının bitmek üzere olmasına rağmen kuraklık ile ilgili Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayımlanmaması nedeniyle çiftçinin ileriye yönelik plan yapamaz duruma geldiğini ifade eden Demokrat Parti Polatlı İlçe Başkanı Erkut Kubat, bir an önce tarım politikasının şekillendirilerek çiftçinin yarınını planlamasına yardımcı olunması gerektiğini belirtti.

SEZON BİTİYOR AMA KARARNAME HALA YAYIMLANMADI

Hububat sezonunun bitimine yaklaşmasına rağmen kuraklık ile ilgili Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayımlanmamasını eleştiren Erkut Kubat; “İlçemiz ve ülke ekonomisinde önemli bir kısmında yer alan Polatlı tarımı ve üreticisi 2020-2021 hububat hasatını bitirmek üzere ama hala kuraklık ile ilgili Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayımlanmadı. Çiftçimiz ne destek alacağını, borcunu ne zaman ne kadar ödeyeceğini bilmiyor. İleriye dönük plan yapamaz durumda.” dedi.

ÇİFTÇİNİN MAHSULÜ UCUZA ALINMAYA ÇALIŞILIYOR

Çiftçinin mahsülünün ucuza alınmaya çalışıldığını ifade eden Kubat; “Bunun yanı sıra büyük sanayicilere yapılan baskı ve ithal ürün taahhüdü ile çiftçinin mahsulü ucuza alınmaya çalışılıyor. Yurtdışından ithal edilen ürünler maliyetinin altında sanayiciye verileceği söyleniyor. Bu söylentileri tahıl borsasında ve alım yapan diğer kurumlarda alış rakamları doğrular nitelikte. Her şeye zam gelirken çiftçinin mahsulü ithalatla ucuzlatılıyor. Taban gübresi Dap yüzde 141 artmışken arpa ve buğday fiyatları mayıs ve haziran aylarına göre yüzde 20-30 arası gerilemiştir.” dedi.

ÇİFTÇİNİN YARININI PLANLAMASINA YARDIMCI OLUNMALIDIR

Pandemi nedeniyle yıpranan ülke ekonomisinin gecikme hatalardan dolayı iyice sarsılabileceğini söyleyen Kubat; “Bir buçuk yıllık pandemi süresince zayıflayıp yıpranan ekonomik yapı tarım politikasındaki gecikme ve hatalardan dolayı iyice sarsılabilir. Bir an önce tarım politikası şekillendirilmeli ve çiftçinin yarınını planlamasına yardımcı olunmalıdır.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.