KUBAT: ÇİFTÇİ KADERİNE TERK EDİLDİ

Bu haber 26 Mayıs 2021 saat 9:48 'de eklendi.

Demokrat Parti Polatlı İlçe Başkanı Erkut Kubat, mevcut hükümetin tarım politikasını eleştirdi. Hükümetin çiftçiye hiçbir katkısı olmadığını belirten Kubat, çiftçinin sorunlarının çözülmediği gibi her yıl her şeye zam yapıldığını söyledi.

ÇİFTÇİNİN SIRTINDAN GEÇİNENLER MEMNUN

“Türkiye’de tarım kanserin son evresinde bir durumda. Kendi kendine yeten bir ülke konumundan dışa bağımlı, ürütemeyen bir ülke olduk. Saman bile ithal ediyoruz. Polatlı, birçok bitkisel üretim ve hayvancılıkta Türkiye’de ön sıralarda ve ülke ekonomisine hatırı oldukça sayılır bir katkısı var. Ama bu üretimi yapan Polatlı çiftçisine hükümetin ne katkısı var diye sormak lazım. Su sorununu mu çözmüş? Banka borç sorununu mu çözmüş? Girdi maliyet sorununu mu çözmüş? Mazot, akaryakıt, ilaç, elektrik sorununu mu çözmüş? Yıllardır üretim planlaması yapılsın istiyoruz ama yapılmıyor, her yıl Polatlı’da sulu tarım yapılan alanlarda su sıkıntısı çekiliyor. Sakarya ve Porsuk kontrol altına alınmalı diyoruz yapılmıyor. Kışın akan sular stoklanmalı diyoruz, 12 yıldır Gökpınar Barajı bitirilemedi önemsenmiyor. Çiftçinin sırtından geçinen, komisyoncu, aracı, toptancı, market gayet memnun.”

HER GEÇEN YIL BİR ÖNCEKİ YILI ARATIYOR

“Çiftçi kendi kaderine bırakılmış durumda. Her geçen yıl iyiye gitmesi gerekirken Her geçen yıl daha da geriye gidiyor. Sıkıntısını atamayan Polatlı çiftçisi, belki yağmur kış iyi olur, belki akarsular kesilmez diyerek bir umutla tekrar ekiyor, ekiyor da girdiler pahalı, bir yılda her şey yüzde 40 ve yüzde 120 arasında zamlandı. Örneğin Eylül 2020’de 2.2 lira olan Dap gübresi Mayıs 2021’de 5 lira oldu daha Ekim ayına 5 ay var. Elektrik zamlandı, ilaç zamlandı, mazot zamlandı, sertifikalı tohumların tonu 3 bin beş yüz, 4 bin beş yüz lira arası olması bekleniyor. Belki daha da yüksek olur çünkü kuraklıktan dolayı rekoltenin yüzde 40 düşecek beklentisi var.”

BORCUNU ÖDEYEMEYENLER BAŞKA YERLERE BORÇLANDI

“Çiftçi lüks yaşıyormuş dört çeker traktörü varmış, akıllı internetli  telefonu varmış. Olmasın mı? 2020’li yıllarda çiftçi çağdaş yaşamasın mı? Çiftçi bunları kazanarak zor alır. Kazanamayınca bankalara mecbur bırakıldı borçlandı. Borcunu ödeyemeyenler başka yerlere borçlandı. İcralık oldu malını birikimini kaybetti. Huzuru kalmadı. Hükümet böyle zor günler için bir planlama yapmış mı? Yapmış olsa çiftçi şu durumda güveneceği bir limanda huzur içinde olurdu. Bir 19 yıl daha süre geçse, bu hükümetle Polatlı çiftçisinin sıkıntısı bitmez, derdine derman olmaz. Ne diyelim Polatlı çiftçisine? Doktorun hastaya dediği gibi, yapacak bir şey yok. Evine götürün ne kadar yaşarsa yaşasın, dua edin mi diyelim.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.