Uzun bir süredir üzerinde çalışılan kripto para düzenlemesiyle ilgili ayrıntılar nihayet ortaya çıktı. Kripto varlıklar, ilk kez "gayri maddi varlıklar" olarak tanımlanacak ve işlemlerin şeffaf ve güvenilir şekilde gerçekleştirilmesi sağlanacak.

Meclis'e bu hafta gelecek yasa teklifi ile uluslararası kuruluşların tanımlarına paralel olarak kripto varlıklarda geniş anlamda bir tanımlama yapılacak. İhraçlara ilişkin esasların belirlenmesi konusunda yetki Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) verilecek.

Kiralarda yüzde 25 zam sınırı uygulaması devam edecek mi? Bakan Şimşek çok net konuştu! Kiralarda yüzde 25 zam sınırı uygulaması devam edecek mi? Bakan Şimşek çok net konuştu!

Kripto Para Duzenlemesi 6

MASAK YÜKÜMLÜ OLACAK

NTV'de yer alan habere göre, alım-satım yapılan platformların lisanslanması ile denetimi de SPK tarafından yapılacak. Finansal kuruluşlara benzer olarak hizmet sağlayıcılara asgari faaliyet şartları zorunlu tutulacak.

Platformlarda gerçekleşen tüm transfer işlemleri kayıt altına alınacak ve Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından yapılacak düzenlemelere uyum yükümlülüğü olacak.

Kripto Para Duzenlemesi 5

KALDIRAÇLI İŞLEMLER YASAKLANIYOR

Kripto varlıkların fiyatlarında ani ve sert değişiklikler gerçekleşebildiğinden riski artıracak kredili işlem, açığa satış ve kaldıraçlı işlemlere konu edilmemesi gerektiği değerlendiriliyor.

Yurtdışı uygulamalarda da bu kapsamda yasaklar ve sınırlamalar getirildiğine dikkat çekiliyor. Yatırım danışmanlığı ve portföy yöneticiliği konusunda ise ilke ve esaslar ikincil bir düzenleme ile yapılacak.

Kripto Para Duzenlemesi 3

İZİNSİZ FAALİYETLERE CEZA

Kanunla bu konuda SPK'ya yetki verilecek.

Kripto varlık yatırımları riskli olduğu için alım satıma yönelik sigorta mekanizması oluşturulmayacak. Bu işlemler yatırımcı tazminatından muaf olacak.

Yasa taslağında “izinsiz kripto varlık hizmet sağlayıcılığı” suçu da tanımlanıyor.

SPK'dan izin almadan faaliyet gösterenlere ceza öngörülüyor.

Kripto Para Duzenlemesi 1