Ev kiralarının son zamanlarda artması sebebiyle, ev sahibi ve kiracılar arasında anlaşmazlıklar gündem olmuştu. Bu kapsamda devlet tarafından bazı önlemler alınsa da evlerin kiralarındaki fiyatlarındaki yükselme devam ediyor.

TESK Başkanı Palandöken'den yapılandırma önerisi TESK Başkanı Palandöken'den yapılandırma önerisi

Ankara’da ‘Sahte Kira Sözleşmesi’ Düzenleyen 6 Şüpheli Gözaltına Alındı

Özellikle ev sahipleri kiracılarını seçerken çok daha temkinli yaklaşmaya başladı. Önceden bazı ev sahipleri, kiracı adaylarından sözleşmede memur kefil isterken, şimdi bunun yanında birçok farklı belge isteyen de bulunuyor.

Kiracılarını tahliye etmekte zorlanan ve dava süreçlerinin uzunluğundan yakınan ev sahipleri, yeni kiracılarından kredi notu raporu, SGK belgesi ve sicil kayıt örneği talep ediyor.

Ocak Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı! Kira Artış Oranı Netlik Kazandı (1)

Bu belgeler ile ev sahipleri, kiralarının ödenmesini garanti altına alınmasını istiyor. Ayrıca bazı ev sahipleri ise sözleşme yaparken kiracısını istediği zaman çıkarabilmesini sağlayan tahliye taahhütnameyi de öne koyuyor.

Ev kiralama konusunda artan sorunlar sebebiyle hem ev sahipleri hem kiracılar, hükümetten geçici değil, sorunu tamamen çözecek uygulamalar talep ediyor.