Merkez Bankası (TCMB), politika faizini 750 baz puan artırarak yüzde 25'e yükseltti. Bu kararın ardından kredi kartı ve ticari kredi faizlerinde değişiklikler yaşandı. Şimdi vatandaşlar, alınan bu faiz kararının nakit avans faizini nasıl etkileyeceğini, Tüketici, konut ve taşıt kredi faizlerinin ne kadar yükseleceğini faizin yüzde kaç olacağını merak ediyor.

Kiracıları üzecek haber geldi! Kiralarda yüzde 25 artış dönemi sona eriyor Kiracıları üzecek haber geldi! Kiralarda yüzde 25 artış dönemi sona eriyor

Merkez Bankası'nın faiz artış kararının etkisiyle bankaların kredi kartı işlemlerinde uygulanacak gecikme faizi yüzde 2,81'e yükseldi. Bu yeni faiz oranı 1 Eylül tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde düzenlendi.

Ayrıca, Merkez Bankası kredi kartı nakit avans ve KMH (Kredili Mevduat Hesabı) işlemleri için aylık azami faiz oranını da %2,81'e yükseltti.

Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 17.5'ten yüzde 25'e yükseltmesinin ardından, kredi kartı ve ticari kredi faizlerinde de üst limitler arttı. Ekonomist Şenol Babuşçu, bu yeni faiz oranlarını hesaplayarak Twitter hesabından paylaşımda bulundu. Bu değişiklikler, ekonomik koşulların ve merkez bankası politikalarının finansal ürünlerin faiz oranlarına etkisini yansıtmaktadır.

Tüketici, konut ve taşıt kredi faizleri ne kadar olacak?

Merkez Bankası 23 Ağustos 2023 günü politika faizini %17,5'fa % 25 yükseltmesi tüm kredi ürünlerinin de yükselmesi anlamına geliyor. Peki faiz artışı sonrası Tüketici, konut ve taşıt kredi faizleri ne kadar olacak?

Tüketici kredi faiz oranları en düşük aylık yüzde 2,50 ila en yüksek yüzde 4 aralığında olması bekleniyor.

Taşıt kredileri faiz oranları en düşük aylık yüzde 2,40 ila en yüksek yüzde 3,5 aralığında olması bekleniyor.

Konut Kredileri ise faiz oranları en düşük aylık yüzde 2,30 ila en yüksek yüzde 3,5 aralığında olması bekleniyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ