Bakan Şimşek müjdeyi verdi! Bir kez daha tekrarlanmayacak Bakan Şimşek müjdeyi verdi! Bir kez daha tekrarlanmayacak

6 Şubat depremlerinden etkilenen 11 ildeki işletmelere yönelik başlatılan 450 milyon dolarlık destek paketine 45 bin başvuru yapıldığını, 2 bin başvurunun da ödemesinin onaylandığı açıklandı.KOSGEB Başkanı Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, deprem bölgesindeki saha ziyaretleri kapsamında Gaziantep'in İslahiye İlçesi'ndeydi. 

KOSGEB Başkanı İbrahimcioğlu, geçen hafta Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Malatya'da KOBİ'lerle buluşarak 'Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlanması Projesi'ni tanıtmıştı. Bu hafta da depremin en çok etkilediği bölgelerden olan İslahiye'de esnaflarla buluşan Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, İslahiye Ticaret Odası'nda projenin detayları hakkında bilgiler vererek, başvuru ve onay sürecini anlattı.

15 gün içerisinde 45 bin başvuru aldık

Deprem bölgesinde ticaretin hareketlenmesini amaçladıklarını ifade eden İbrahimcioğlu, sözlerini şu şekilde ifade etti:"Buraya gelince depremin yıkıcı etkisini bizzat yerinde görmüş olduk. Biz inanıyoruz ki bu bölgenin insanı, aldığını bereketlendirir. Proje ile işletmelerin hasar durumlarına göre ve özellikle 4 il ve bu 2 ilçede hasarsız dahi olsa destek verileceği belirtilmişti. Amacımız ticaretin çarkını döndürmek için bu paranın 11 ilimize girişini sağlamak. Bu para ödenmeye başladığı zaman ekonominin çarkının dönmesini arzu ediyoruz. 15 gün içerisinde 45 bin başvuru aldık. Çünkü programı çok kolaylaştırdık. Bizim isteğimiz esnafların başvurularını hızlı bir şekilde yapması. Arkadaşlara sormuştum bu başvurunun ne kadarını değerlendirmişiz diye. 26 bin başvuru değerlendirilmiş. Ödemelerini onayladıklarımız var. 2 bin ödeme onaylanmış durumda. Hızlı başvuru ve hızlı ödeme yaptığımız bir program bu. Biz istiyoruz ki dükkanların kepenkleri kalksın ve işletmeler çalışsın. Bu desteğin en önemli kısmı arada banka yok ve faizi yok. O yüzden bu can suyunun ticaret çarkını döndüreceğine inanıyoruz."