Köseoğlu: Tarım büyük risk altında!

Bu haber 08 Ağustos 2019 saat 10:11 'de eklendi.

Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, ilçedeki sulu tarım ve tarımın bir bütün olarak ne kadar risk altında olduğunu son yıllarda daha iyi anladıklarını, 300 bin dekarlık bir arazinin kuraklıkla mücadele ettiğini belirtti.

Köseoğlu, tarımın sıkıntılarına ilişkin yaptığı açımlamada önemli vurgular yaptı. Köseoğlu “Sulu tarımın ne kadar riskli olduğunu daha doğrusu tarımın ne kadar riskli olduğunu yaşayarak yine görmeye başladık.2019 yılında çiftçimiz soğan ekim alanını 80 bin dekara çıkardı. İklim şartlarından dolayı yöremizde soğan hasadı da 1 ay erken başladı. Diğer bölgelerde de soğan hasadı devam ettiğinden ortaya çıkan arz soğan fiyatlarını aşırı düşmesine çiftçilerimizin telafisi olmayan zararlara ürünlerini satmaktadır. Tarımın ihmal edilmeyecek bir sektör olduğunu halen anlayamadık, bu durum kimsenin umurunda değil, Milletvekillerine ulaşamıyoruz, ilçe başkanları telefonlarımızı açmıyor, DSİ münavebeli sulama konusunda karar alıyor. 5 Ağustos’a kadar kimse sulama yapmayacak diye ancak takip edilmeyince, kontrol olmayınca kimse karara uymuyor”dedi.

Polatlı Ziraat Odası Bşakanı Zekai Köseoğlu Polatlı da soğan hasadının 1 ay erken başladığını belirterek “Diğer bölgelerde de soğan hasadı devam ettiğinden ortaya çıkan arz soğan fiyatlarını aşırı düşmesine çiftçilerimizin telafisi olmayan zararlara ürünlerini satmaktadır.”dedi. Köseoğlu açıklamasında tarımın sekteye uğratılacak bir sektör olmadığına dikkat çekerek siyasilere ulaşamadıklarından dert yandı. Köseoğlu “Sulu tarımın ne kadar riskli olduğunu daha doğrusu tarımın ne kadar riskli olduğunu yaşayarak yine görmeye başladık. 2019 yılında Polatlı’mız da 100 bin dekara yakın bir alan dolu ve sel zararına uğradı. 300 bin dekara yakın bir arazi kuraklık gördü. Sakarya ve Porsuk çayı kesildi 100 bin dekara yakın bir alanın mahsulü zarar gördü. Çiftçilerimiz çaresizlik içinde mahsullerinin kurumasını seyretmekte, soğan haşatının başlamasıyla çiftçilerimiz hüsrana uğradı. 1 dekar soğandan dekar başına 4 ton alınırsa çiftçiye kilogram maliyeti 0,70 TL, dekar başına 3 ton alırsa çiftçiye kilogram maliyeti 0,93 TL çiftçilerimiz bugün soğanlarını 0,40 TL ile 0,50 TL arasında satıyor, yani zarar ediyor. Şimdiden şunu söyleyebiliriz (Çiftçimiz üretim desenini bir önce ki yıl hangi ürün para ettiyse ona göre karar veriyor.); önümüzdeki yıl çiftçimiz soğan ekmeyecek ve ülke tüketimi karşılanamayacak. 2018 yılında yaşadığımız soğan krizini ülke olarak tekrar yaşamamız aşikâr görünmektedir.

POLATLI’MIZ ÜLKEMİZİN KIŞLIK SOĞAN İHTİYACININ BÜYÜK BİR BÖLÜMÜNÜ ÜRETİYOR

Polatlı’mız ülkemizin kışlık soğan ihtiyacının büyük bir bölümünü üretiyor. 2018 yılında Polatlı’da 60 bin dekar soğan ekilişi vardı. Toplam üretimimiz ülkemizin soğan ihtiyacını karşılayamadı. 2019 yılında çiftçimiz soğan ekim alanını 80 bin dekara çıkardı. İklim şartlarından dolayı yöremizde soğan hasadı da 1 ay erken başladı. Diğer bölgelerde de soğan hasadı devam ettiğinden ortaya çıkan arz soğan fiyatlarını aşırı düşmesine çiftçilerimizin telafisi olmayan zararlara ürünlerini satmaktadır. Tarımın ihmal edilmeyecek bir sektör olduğunu halen anlayamadık, bu durum kimsenin umurunda değil, Milletvekillerine ulaşamıyoruz, ilçe başkanları telefonlarımızı açmıyor, DSİ münavebeli sulama konusunda karar alıyor. 5 Ağustos’a kadar kimse sulama yapmayacak diye ancak takip edilmeyince, kontrol olmayınca kimse karara uymuyor.

SADECE POLATLI SINIRLARINDA SU YOK

Polatlı garip, Polatlı çaresiz, Polatlı sahipsiz sadece Polatlı sınırlarında su yok. İnsanoğlu bir şeyin varlığında, bolluğunda kıymetini bilmez, vereninde üreteninde kıymetini bilmez. Allah’ım Kuran’da şöyle diyor: “İnsanlara kuraklık verdiğimde sıkıntı, zorluk verdiğimde yatarak oturarak dua ederler. Biraz rahmet biraz bolluk verdiğimde bir kısım insanlar Allah’a ortak koşarlar.” demektedir. Allah doğruyu söyler.Yıllık 1,4 milyar TL’lik ekmeği çöpe atıyoruz. Ürettiğimiz tarımsal ürünlerin %25’ini çöpe atıyoruz. Dünya’da her gün açlık ve sefaletten 17 bin her yıl 6 milyon çocuk hayatını kaybediyor, her gün 900 milyon insan açlıktan ölme riskiyle güne başlıyor ama biz bunlardan hiç ders almıyoruz”dedi.

“HALKIMIZA YÜKSEK FİYATTAN SOĞAN YEDİRİRSENİZ BUNUN VEBALİNİ ÖDEYEMEZSİNİZ”
 

Köseoğlu “Tarımın ve çiftçilerimizin kıymetini ülkemizde çiftçi kalmayınca mı anlayacağız? Her yıl ülkemizde ki çiftçi sayısında %2’lik azalma oluyor. Bu çiftçilerimiz sanmayın ki isteyerek tarımdan kopuyorlar. Çiftçilerimiz para kazanmıyorlar, geçimlerini sağlayamıyorlar mecbur kalıyorlar hayatlarını devam ettirebilmek için tarımı bırakıp köylerini, terk ediyorlar ve şehirlere yerleşiyorlar.

Yetkililere sesleniyorum çiftçimize soğandan para kazandırmazsanız vurdum duymaz tavrınızı sürdürürseniz 2020 yılında ülkemizin soğan ihtiyacını karşılayamazsınız. Ülkemizin parası, kaynakları ithalata gider. Halkımıza yüksek fiyattan soğan yedirirseniz bunun vebalini ödeyemezsiniz”ifadelerine yer verdi.

Polatlı Postası
Polatlı Postası[email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.