KÖSEOĞLU: SULU TARIMIN KAPSAM DIŞI BIRAKILMASI YANLIŞ

Bu haber 30 Eylül 2021 saat 5:00 'de eklendi.

Bu yıl ülke kapsamında yaşanan şiddetli kuraklık sebebiyle hükümetin aldığı kararla çiftçilere kuraklık desteği verilmesi kararlaştırıldı. Ancak kuraklık desteğinin kapsamı sadece kuru tarımı içine aldı. Oysa Polatlı başta olmak üzere yer altı sularının çekilmesi, tarımsal sulamanın sağladığı nehir ve çayların kuraması sebebiyle sulu tarımda da ciddi kalıplar yaşandı. Bu kayıplar Polatlı’da sulu tarım arazilerinde yüzde 60 civarında bir araziyi etkiledi. Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, kuru tarımın kuraklık desteğine alınarak sulu tarımın kapsam dışı bırakılmasının son derece yanlış bir uygulama olduğunu getirerek “Polatlı gibi tüm ülke genelinde kuru tarım arazileri kadar büyük ölçüde sulu tarım arazilerinde de ciddi kalıplar yaşandı” dedi.

KÖSEOĞLU: SULU TARIM ARAZİLERE KAPSAM İÇİNE ALINMALIYDI

Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu “Kuraklık desteklerinden sadece kuru tarım arazisinde tarımla uğraşan çiftçilerimizin zararının karşılanması noktasında hazırlanan kuraklık destekleri sulu tarımı dışarıda bıraktı. Oysa bu yıl kuraklık en çok sulu tarım arazilerini etkiledi. Polatlı’da Nisan ayının başından itibaren Sakarya Nehri ve Porsuk Çayı başta olmak üzere neredeyse ler altı sularının tamamının kuruması sebebiyle sulu tarım arazilerinde sadeve hububat değil, yeşil mahsüllerimizde de büyük zararlar meydana geldi. Ancak yetkililerimizin bu konuyu mutlaka kuraklık desteği el igili kapsama almalı ve sulu tarımın da zararları karşılanmalı” çağrısında bulundu.

KURAKLIK DESTEĞİ VERİLSEYDİ ÇİFTÇİ EKİMDE ZORLANMAZDI

Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, ekim döneminin başlamasıyla birlikte çiftçilerin girdi maliyetlerindeki artışları karşılamakta zorlandığını, kuraklık desteklerinin şu dönemde ödenmesinin çiftçinin yükünü hafefleteceğini söyledi. Başkan Köseoğlu “Kuraklık desteklerinin açıklanmasıyla bir nebze olsun umutlanan Polatlı çiftçisi kuraklık desteğinin detaylarının belli olmaması nedeniyle önünü göremiyor. Çiftçi ekim zamanının yaklaşması nedeniyle tohum ve gübre almak zorunda. Tarımsal kuraklık nedeniyle verim kaybı yaşandı ve Polatlı çiftçisi büyük oranda verim kaybı yaşadı. Polatlı çiftçisi zamlarla birlikte iyice artan tohum ve gübre almakta zorlanıyor” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.